| Steve9999 a întrebat:

Care laptop e mai bun din punct de vedere al specificațiilor si daca as vrea sa incep sa programez dar sa fie si bun pentru jocuri? Laptop Gaming Acer Nitro 5 AN515-43-R8ZP cu procesor AMD Ryzen 5 3550H pana la 3.70 GHz, 15.6, Full HD, IPS, 120Hz, 8GB, 512GB SSD, NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB, No OS, Black SAU Laptop Gaming HP Pavilion 15-ec0017nq cu procesor AMD Ryzen™ 7 3750H pana la 4.00 GHz, 15.6", Full HD, 8GB, 256GB SSD, NVIDIA® GeForce® GTX 1660 Ti Max-Q 6GB, Free DOS, Black

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Clar al doilea.
Insa ma deranjeaza SSD-ul de 256, este mult prea putin.

| Steve9999 explică (pentru LPCTSTR):

Primul e mai scump cu 100 ron dar e la reducere.Mie mi se par apropiate ca si calitate? dar al doilea e mai bun

| LPCTSTR a răspuns (pentru Steve9999):

Are componente mai capabile al doilea in afara de SSD, este jalnic sa ai 256GB in 2020 cu componente atat de puternice.
Mai bine iei cu HDD daca gasesti, sau macar cu un SSD mai capabil.

| Steve9999 explică (pentru LPCTSTR):

Eu il iau pentru ca am sa merg la liceu si vreau sa incep sa programez...dar si sa ma mai joc?, dar acesta Laptop Gaming ASUS TUF FX505GT cu procesor Intel® Core™ i5-9300H pana la 4.10 GHz, 15.6", Full HD, 120Hz, 8GB, 512GB SSD, NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB, Free DOS, Black asta pare mult mai bun ca ambele

| LPCTSTR a răspuns (pentru Steve9999):

Da, mi se pare mai ok + procesorul mai bun cu ~16% decat ryzen 7 3750H.

| Steve9999 explică (pentru LPCTSTR):

Imi poti recomanda tu un laptop bun?happymultumesc anticipat

| LPCTSTR a răspuns (pentru Steve9999):

Laptopul pe care il vreau eu are un HDD de 1 TB, i7 de-a 8-a gen. si macar 1050 Ti; slabe sanse sa mai gasesti asa ceva.

| LPCTSTR a răspuns (pentru LPCTSTR):

Sa zicem ceva asa:
https://www.emag.ro/......DDJZM4BBM/

| Steve9999 explică (pentru LPCTSTR):

Păi alea cu i7 depășesc 6k ron....eu am vrut să îmi recomanzi un laptop bun si nu foarte costisitor?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Steve9999):

Cred ca placile alea grafice fac bottleneck cu procesoarele i5 de gen. sub 8, mi se par putin slabute.

| Steve9999 explică (pentru LPCTSTR):

Multumesc mult pentru ajutor?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Steve9999):

Asta nu inseamna ca pc-asta e rau.

| Steve9999 explică (pentru LPCTSTR):

Stiu, mai am nevoie de o parere, de asta ce zici Laptop Gaming HP Pavilion 15-ec0036nq cu procesor AMD Ryzen 7 3750H pana la 4.00 GHz, 8GB, 512GB SSD, NVIDIA GTX 1650 4GB, Free DOS, Shadow Black

| LPCTSTR a răspuns (pentru Steve9999):

E bun si asta.
Sa verifici si conectica! daca are porturi pentru nevoile tale.

| Steve9999 explică (pentru LPCTSTR):

Ok am sa fac asta, mersi pentru ajutor si succes in continuare

20 răspunsuri:
| Osneros a răspuns:

Depinde ce vrei să joci. Dacă joci LoL și Metin2 ambele sunt overkill. Dacă vrei ceva jocuri noi, Ryzen 5 3550H sau mai bun + GTX 16xx / RX 560X.
Ce nu înțeleg e de unde a apărut ideea că pentru programare ai nevoie de avion. Nu mă refer doar la tine, am văzut-o și în alte locuri și la oameni care se pricep. Programare poți face și pe telefon.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Osneros):

Pe telefon sa faci un program intr-un compilator este floare la ureche.
Gaseste tu o aplicatie ca Visual Studio pe telefon si dupa mai vorbim.

Crede-ma ai nevoie de "avion" daca vrei sa fii eficient in munca ta.
Una este sa programezi, sa scrii linii de cod, si alta sa testezi programul in sine, care are nevoie de forta bruta de procesare si randare. Nu mai spun cand te apuci sa-i faci debugging sau "reverse engineering" pentru proiectele scolare, depinde de ce facultate urmeaza.

| Osneros a răspuns (pentru LPCTSTR):

Tot nu înțeleg unde-i nevoia de avion. Poți face reverse engineering în ghidra și gdb, rulează lejer pe PC-uri antice. Testarea la fel. Dacă ești determinat poți programa în vim, n-ai nevoie de Visual Studio, care oricum e slab și consumă îngrozitor de mult procesor și RAM.

Pe lângă asta, n-am auzit de facultăți în România unde înveți reverse engineering.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Osneros):

Parca zicea ca se mai si joaca.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Pai al doilea laptop, pentru ca placa video e mai buna la fel și procesorul, fără discuții al doilea, pana și ssdul și ramii sunt la fel la ambele laptopuri