| kMirke a întrebat:

Care pc cu urmatoarele componente e mai bun? Argumentati!

1. Procesor : AMD Phenom II X4 955 B.E

Placa De Baza : Gigabyte GA-970A-D3

Memoria Ram : 2x2GB Corsair DDR3 1600MHz

Hard Disk : Western Digital 160GB

Placa Video : HIS ATI Radeon HD 5750 IceQ+

Sursa : ATX Delux, 450W

Monitor : LED AOC 18.5

O.S : Windows 7 64 Bit

2. Procesor : Intel Core i3 3220.

Placa de baza : Intel H61

Memorie ram : 6 GB, ddr3 1333 MHz

Hardisk : 500 GB SATA II

Placa video : GeForce GT 630

Sursa : 500 W [ nu stiu de care ]

Monitor : Tot ca primul.

O. S : Win 7 64 Bit
Argumentati raspunsul, va rog! happy

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Nu stau sa scriu multe argumente dar
Intel Core i3 are viteza mai mare si performanta decat AMD, idem si pentru placa video GeForce GT o idee mai buna decat Radeon HD, ai 6 GB de Rami, sursa mai mare. In principiu al doilea e mai bun. Din curiozitate, costa mai mult de 1.500 lei?

| taken a răspuns:

Trebuia sa pui link-urile cu PC-urile.

| SpecialistIT a răspuns:

Salut.

Daca vrei sa-ti faci o configuratie, trebuia sa specifici bugetul MAXIM alocat pentru acest sistem. La ce folosesti PC-ul? Ai nevoie de monitor?
Revino cu aceste 3 detalii si te voi ajuta sa faci cel mai bun sistem in banii de care dispui.

Salut, sanatate si bafta. Ne auzim!

| kMirke explică (pentru SpecialistIT):

Il folosesc pentru jocuri, nu cine stie ce jocuri exagerat de mari, ceva mic gen metin, cs, fifa 07, de astea. Monitor am, nou. Am deja pc-ul cu i3, voiam sa stiu care e mai bun.

| SpecialistIT a răspuns (pentru kMirke):

Super tare...

| angelicsin a răspuns:

Mergi cu amd, Phenom II x4 este un quad core fata de un dualcore. si are multiplicatorul deblocat. numai bun pentru overclocking. placa video e mai buna decat 630 -ul

(din puctul meu de vedere ambele sunt praff. daca cheltui mai mult de 800 Ron pe oricare din ele nu te obosii si te ajut sa iti configurezi ceva mai bun daca imi spui de ce buget dispui)