| LasleaIoan1972 a întrebat:

Care poza este mai buna pentru a o vedea pe un display 4k cea de 8MP sau cea de 108MP?

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Rezolutia 4K cea mai intilnita, aia de 3840x2160, are cam 8.4 MP. In concluzie, o poza de 8 MP facuta cum trebuie se va vedea mai bine ca una de un catralion de megapixeli. E mai mult treaba de focus, de optica, de procesare. Pot sa iti demonstrez si cu telefoanele ca de exemplu in unele scenarii iti fac poze mai bune pe manual cu Xiaomi Mi A1 decat cu Mi 10T Pro, fie pe 25, fie pe 108 MP.

| Wr3nch a răspuns:

De 108 daca vrei sa vezi detalii.

| LasleaIoan1972 explică (pentru Wr3nch):

Cea de 108 se vede tot de 8 detaliile le vezi pe un display de 108MP sau deruland pe poza pe cel de 8,
sigur cand faci o poza la o masina sigur te intereseaza sa fie de 108MP ca sa vezi firul de par de pe roti

| NLS a răspuns:

Mai multi MP nu inseamna aproape niciodata o calitate mai buna, ci dimpotriva.
Pentru calitatea detaliilor, conteaza calitatea opticii, marimea senzorului si procesarea.
Atuul telefoanelor de top e procesarea, iar al aparatelor foto mirrorless si DSLR e optica (atat calitatea ei, cat si locul de desfasurare ce permite mai multe lentile) si senzorul mare.

Cum a zis GabiDumitrescu, pentru rezolutie 4K sunt necesari mai putin de 9MP.
Daca lucrezi cu modul manual al telefonului, si telefonul nu e nici vechi, nici entry level... poti bate in majoritatea cazurilor camera cu vestitul senzor de 108MP (sa nu mai vorbim ca implementarea acestuia in diferite telefoane difera foate mult).

Ziceai de ecran de 108 MP?
Sunt convins ca ai acasa vreun TV cu rezolutie 16K, poate chiar doua...
Cand va aparea rezolutia 16K pe scara larga, atunci va avea sens ce spui, aceasta avand 132.7 MP.

| BlackPixel a răspuns:

Cea 108 pentru detalii.

| LasleaIoan1972 explică (pentru BlackPixel):

O camera de 8MP cu focalizare in 100 puncte ofera mai multe detalii ca o camera foto de mobil de108MP care nu are decat focalizare standard