| Emanuel_Cocut_1999 a întrebat:

Care procesor ar fi mai bun dintre i7 2.20 ghz turbo boost 3.2gh și i7 2.9ghz? Care este treaba cu turbo?

8 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Nu conteaza frecventa...
Cand cumperi un procesor trebuie sa te uiti la :
- Din ce generatie este ( de exemplu un procesor din ultima generatie "Skylake" este de ~4 ori mai performant decat pimul procesor I7 )
- Cate nuclee are

| AndreiDesire a răspuns (pentru CPAElites):

Gresit. Nu trebuie sa te uiti numai dupa nuclee trebuie si dupa threads si cache

| dfeel a răspuns (pentru CPAElites):

Interesanta statistica legata de generatii dar complet gresita. Un i7 3770k nu va fi niciodata cu mai mult de 15% mai slab ca un i7 6700k. A se vedea benchmarkurile passmark.

| Bula a răspuns (pentru CPAElites):

Gresit. Frecventa conteaza foarte mult, indica numarul de tacturi (pasi de lucru) pe secunda cu care lucreaza procesorul.
Un procesor de 3 GHz are viteza dubla fata de unul de 1, 5 GHz.
De asemenea, conteaza mult si marimea cache-urilor de transfer, precum si complexitatea nucleelor incorporate.

Viteza unui procesor se poate testa curat doar sub DOS sau Linux, prin intreruperile directe. Poti avea surpriza ca, un procesor care "fuge" sub windows sa se comporte ca melcul sub DOS sau Linux.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut! Nu conteaza frecventa, cat timp e i7 e bun.

| KanameKuran a răspuns:

Pentru a compara 2 procesoare, trebuie sa te uiti la toate detaliile. Daca vrei un raspuns complex si exact, te rog sa postezi modelele celor 2 procesoare.

| AndreiDesire a răspuns:

Ce-l mai bun este primul procesor. Turbo boostul este doar la gaming, adica daca tu faci lucruri normale gen browsing sau faci un proiect el ruleaza la 2.20 GHZ sau unpic mai sus iar la gaming turbo boostul este folosit deci in cele din urma cand vei juca un joc viteza procesorului va urca pana in 3.2 GHZ

| Pacha123 a răspuns:

Am avut si eu de ales intre aceste 2 procesoare si am facut alegerea cea mai buna: i7 2.9ghz. Funda?