| deluit a întrebat:

Care procesor e mai bun? Quad - core de 1 ghz sau dual-core de 1, 5 ghz?

Răspuns Câştigător
| Ichnat a răspuns:

Quad - core de 1 GHz inseamna 4 GHz
iar dual-core de 1, 5 GHz inseamna 3 GHz
big grin

| De1u a răspuns (pentru Ichnat):

Ai spus o prostie mai mare decat tine...

| Gabi05 a răspuns (pentru Ichnat):

Fara suparare, dar nu ai ce cauta in domeniul asta.
Quad core nu inseamna 1x4, ci e un singur procesor cu 4 nuclee care lucreaza in paralel la o frecventa de 1ghz.
Dual core nu insemna 1, 5x2 ci e un singur procesor cu 2 nuclee care lucreaza in paralel la o frecventa de 1, 5ghz

Niciodata nu se aduna nucleele cu frecventa, si punct.
Ai face bine sa te duci sa inveti ceva it inainte sa vorbesti.

@deluit Quad core e mai bun decat dual core, dar nu in toate cazurile.Mai sunt unele dual core-uri care fac praff un quad core, dar acolo deja o dam in optimizari pe nucleu

| Ichnat a răspuns (pentru Gabi05):

laughing Sunt programator pe telefoane android...

Oi fi stiut eu de ce am scris asa! straight face

| Gabi05 a răspuns (pentru Ichnat):

Ia explica de ce ai scris asa, poate nu stim noi.
In primul rand, quad coreX1ghz=4ghz(cum ai zis tu)==)single core 4ghz, ceea ce nu e adevarat.
Oi fi tu si dumnezeu, cum naibi sa raspunzi cu ceva gresit dar in acelasi timp, usor.

| Ichnat a răspuns (pentru Gabi05):

happy E corect ce-ti spune tastatura!

Dar cred ca ajungem la acelasi rasupuns, doar ca al meu e de doua randuri iar al tau de 10... straight face

Am raspuns ca pentru un om care nu a facut studii speciale in domeniul acesta!
Si vezi tu undeva ca am scris ca este "single core"?

| Gabi05 a răspuns (pentru Ichnat):

Nu,dar ii bagi in ceata.Cum sa zici ca quad core se inmultste cu nucleele.
Cand omul acela isi va lua un procesor nou ce va crede.
fx8320-8 nuclee
8x3,5=28ghz
Pentru ca asta ai dat de inteles

| Ichnat a răspuns (pentru Gabi05):

16 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Quad-core

| Kriss96 a răspuns:

Quad

| MihaiEdy1993 a răspuns:

Dualcore inseamna ca sunt 2 procesoare, iar quadcore inseamna 4 procesoare, deci quadcore e mai bun.

| MoruAndrei a răspuns:

Quad-core, clar.

| tranquilaaa a răspuns:

Quad - core de 1 ghz

| CatalinBo a răspuns:

Dual-Core

| AlbertPopescu a răspuns:

Quad big grin

| dancojocaru2000 a răspuns:

Se refera la 1Ghz, respectiv 1, 5Ghz fiecare, iar quad=x4 si dual-core... Va dati voi seama. LOL

| Daniel_Nicolau_1978 a răspuns:

Un core sau un nucleu este din punct de vedere logic un procesor in sine.Chiar daca din punct de vedere fizic un procesor quad core arata ca si unul dual core - primul este compus din 4 procesoare independente iar celalalt doar din 2. ( similar un procesor octa core din 8 CPU-uri, etc!) Fiecare core al procesorului poate lucra independent de celelalte la task-uri diferite.asta inseamna ca procesoarele multi core sunt grozave atunci cand vrei sa faci mai multe ''treburi'' deodata deci mai bune!