| OanaBeautiful a întrebat:

Care producator chipset video e mai bun NVIDIA sau AMD? Funda pentru cel care spune si diferentele big grin

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Depinde pentru ce ai nevoie, insa Nvidia pare a fi mai bun, diferente sunt destule, insa trebuie sa specificam la ce anume ne referim cand facem diferente intre 2 produse.

| OanaBeautiful explică (pentru florin1979):

Pentru laptop, dar nu stiu la ce se refera (nu ma pricep la it )

| anonim_4396 a răspuns (pentru OanaBeautiful):

Nvidia face placi grafice foarte buna, AMD face procesoare!

5 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Amd-urile sunt mai reci, sunt recomandate in jocuri! nVIDIA consuma mai mult, dar au avantajul in rendering, editari 3 d, autocad, datorita nucleelor CUDA! in jocuri, pot produce niste efecte vizuale speciale datorita phisx! http://en.wikipedia.org/wiki/CUDA http://en.wikipedia.org/wiki/PhysX

| Senyorul a răspuns:

Nvidia e mai bun

| aspire7 a răspuns:

Din partea mea amandoua sunt la fel, conteaza memoria lor 128, 256, 512, 1024, 2048 MB... cipul grafic, biti, eu am o nVIDIA de 1 gb, la 64 de biti e acceptabila, dar am rulat si pe amd si sunt la fel de multumit de ele, in general Nvidia se alege cu un procesor Intel, si AMD cu AMD, dar am vazut ca Intelu lucreaza bine cu placa video AMD, ramane la voia ta, uita-te dupa cati biti are, memoria ei, si pretul sa nu te pacaleasca cu un pret mic. Te pup :*