| dxchd a întrebat:

Care sunt piesele dintr-un pc care sunt cumpatibile la orice alt pc? Daca sunt eu stiam ca rami si hard driver-ul.

3 răspunsuri:
| Pitbull41 a răspuns:

În general hardul și placa video. Pentru procesor ai nevoie de un anumit socket, ramii la fel sunt de diferite tipuri ddr 2, 3, 4.

| dxchd explică (pentru Pitbull41):

Eu stiam ca pentru placa video ai nevoie de o placa de baza compatibile si hardul e ala pe care sa stocheaza datele ca am uitat.
Nu te intereseaza piese pc?

| Simpatic a răspuns:

Ma gandesc ca HDD-ul in multe dintre cazuri este cel compatibil pe mai multe platforme dar altceva nu imi vine in minte, a si sursa de alimentare e un fel de universala doar ca aici conteaza mult cati Watti dezvolta ca nu poti pune o sursa noname de 350 W la un PC cu 32 Gb RAM DDR4 placa video de 8 GB Vram etc
Deci poate nu am dreptate dar eu zic ca HDD si sursa sunt raspunsul la intrebarea ta.