| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt acele câteva obiective, care te vor ajuta în diferite situații precum: portret, peisaj, la distanță, apropiere și nu mai știu?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Obiectivele se impart dupa distanta focala in mai multe tipuri.
Distantele focale diferite aduc cu ele unghiuri diferite de cuprindere, altfel spus, cat din ceea ce vezi tu in realitate* poti cuprinde in poza.

Obiectivele fisheye ("ochi de peste") au distanta focala mica, si ca atare un unghi de cuprindere mare.
Deformeaza foarte tare liniile suprafetelor si obiectelor drepte, facandu-le sa apara curbate in poza
.

Obiective ultra-wide: incep pe la distanta focala de 8-10mm, si se termina cu aproximativ 22mm
Au si ele un unghi de cuprindere mare, deformeaza si ele luniile, insa nu atat de tare precum cele fisheye.
Ce poti face cu ele, unde sunt recomandate?
Se folosesc pentru fotografierea obiectivelor mari, de care tu te afli aproape, si nu te poti indeparta. (O catedrala, un castel, etc)

Obiective wide - intre 22 si 50mm

Sunt obiective de uz general, si se folosesc in functie de situatie.
Unghiul lor de cuprindere nu mai e foarte mare.

Obiectiv(e) standard - este cel de 50mm, dar uneori se foloseste aceeasi denumire si pentru cele pana in 70mm

Sunt ideale pentru portrete.

Obiective Tele(telefoto):
Incep cu distanta focala de 70mm, si merg pana la cele cu distanta focala foarte lunga de 600-800mm.

Ele apropie imaginea, in functie de distanta focala avuta, bineinteles.
Unghiul lor de cuprindere e foarte mic.
Sunt foarte lungi si foarte grele (pe masura ce creste distanta focala).
Sunt in general extrem de scumpe, se folosesc la fotojurnalism (paparazzi), si la fotografia wildlife, ca sa fotografiezi un tigru, sa se vada ca si cum ar fi la 2 m de tine, dar in realitate e la 500m, si tu nu devii cina lui

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Mulțumesc mult!

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

De meserie?

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Cele ultra wide din gama superioara de distante focale se folosesc si pentru peisaje(15 - 22mm).

Tot acestea se folosesc in general pentru arhitectura urbana. Dar vezi mentiunea de mai jos: depinde cat de mult vrei sa prinzi in cadru.

Pentru arhitectura de interior se folosesc cele wide (35mm), dar depinde de marimea spatiului, uneori fiind nevoie de 22mm sau mai putin, daca vrei sa prinzi mult in cadru, sau daca vrei sa creezi senzatia de "largime" ( sa faci camera sa para mai larga decat este).

Pentru portrete se folosesc cel mai mult cele de 50mm, urmate de 60mm, 70mm, 75mm, si in functie de situatie, chiar mai mult, pana pe la 100mm.
Cele de 75-100 sunt preferate cand doresti sa surprinzi foarte bine detaliile pe suprafetele mici, pentru ca ofera o imagine usor marita.