| Alex a întrebat:

Care sunt diferente dintre televiziunea analogica si televiziunea digitala?

4 răspunsuri:
| bogdan3vl a răspuns:

Diferenta e ca cea analogica e prin cablu si schimb canalele de la tv in schimb cea digitala e prin antena si cu receiver si prinde posturile prin satelit si aici nu mai schimbi canalele de la tv le schimbi la receiver
funda pls

| GenetiX a răspuns:

Pai rezolutia indiscutabila, deci calitatea imaginii pentru Digital. Mediu de propagare pe distante mai lungi pentru cea Analog.
PS: televiziunea digitala este viitor-ul. Un exemplu bun ar fi Casetofon vs CD happy Ambele fac aceeasi treaba, dar calitatea difera. Plus functii la greu in plus pe digital.

| Chrysk2 a răspuns:

Digital vezi Tv la o rezolutie mult mai mare,adica nu mai sunt multi purici ca atunci cand te uiti la analog,asta pe un LCD/PLASMA etc nu crt.
Am zis pe scurt, dar sunt mult mai multe informati, si multe despre digital...

| Chrysk2 a răspuns:

Te contrazic, exista technologie DTV, nu mai trebuie antena si schimbi programele de la telecomanda televizorului.Eu asa am, prind programele gratis de la RDS prin DVT-C parca.mai este si DVT-B.