Întrebare recomandată | Anomim2025 a întrebat:

Care sunt diferentele intre camerele Mirrorless si DSLR-uri? Avantaje si dezavantaje.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru uzul "de toate zilele" sunt perfecte cele mirrorless, "de palma".
Le poate folosi oricine, aproape oricand, realizand poze bune.
Necesita putine reglaje sau deloc, la o apasare de buton ai facuta poza.
Ideal pentru ne- sau putin cunoscatori in d'ale fotografierii (ca si cu telefonul, dar cu calitate mai buna).
Aparatele DSLR sunt pentru profesionisti, cu experienta. Necesita multe reglaje manuale, dar se pot realiza poze deosebite.

| KodrutZ a răspuns (pentru Bula):

Confunzi mirrorlessurile cu sapunierele.

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns (pentru KodrutZ):

E muci acest expert care a hibernat atatia ani... nu stiu ce l-a trezit inapoi.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Sa incep cu sfirsitul. Depinde cit de avansat esti tu. Dar dup cum pui intrebarea, nu cred ca trebuie sa te "infingi" la un dslr. Este pentru profesionisti.
Diferente?
http://www.tomsguide.com/us/dslr-vs-mirrorless-cameras,news-17736.html
Si totusi, eu mi-as alege un mirrorless.