| MiHai3122 a întrebat:

Care sunt diferentele intre hz la monitoare? De exermplu 60 si 144? Din cele auzite, cel cu 60 scade performanta in jocuri (fps-urile) sau ceva de genul

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Pe un monitor de 60 de Hz degeaba iti arata tie ca ai 100 de FPS, pentru ca monitorul nu poate sa afiseze atatea frame-uri.

In schimb pe un monitor de 144 de Hz se poate.

Rata de refresh se refera la cat de repede "redeseneaza" monitorul tau imaginea. Cel cu 60 este mai lent decat cel cu 144 de aceea chiar daca tu ai 100 de fps el nu poate sa deseneze 100 de frame-uri intr-o secunda.

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Cati hz ai la monitor atat e limita maxima de fps-uri in jocuri! degeaba ai o placa video foarte buna daca nu ai si un monitor foarte bun. dar daca ne gandim putin atunci 60 de fps-uri in jocuri este foarte bun! deci nu cred ca merita sa dai atatia bani pe un monitor atat de scump, iar 60 de hz are orice amarat de monitor. Trebuie sa iei in calcul alte aspecte la un monitor nu numai cati hz are...