| SonicAndrei a întrebat:

Care versiune de Samsung Galaxy Note 4 e distribuită în România, cea quad core sau cea octa core? Pe Altex scrie că procesorul e Quad Core de 2, 7 GHz, dar pe eMAG scrie Cortex A53 Quad Core și Cortex A57 Quad Core de 1, 3 și 1, 9 GHz.

Este o greșeală de tipar pe unul dintre site-uri sau fiecare magazin vinde un model diferit? Și atunci, care procesor e mai bun (viteză/consum).

O întrebare suplimentară: Cât credeți că va costa Note 4 în octombrie 2015? Va ajunge la prețul lui Note 3?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

De ce ar fi mai bun cortex? cortex este pe chipset exynos, chipsetul exynos se cam tine de mana cu mediatek, 2 chipseturi low cost, chipseturi folosite in special pe marci de inceput precum Allview, utok, Huawei, eboda etc... pe marci mai mai, cele mai bune au procesoare de tip krait pe chipset qualcomm, cele mai bune! si ai grija, daca vezi chipset exynos, mediatek sau mai stiu eu ce, nu vei beneficia de adreno [al 2-lea cel mai bun GPU dupa cel de la nVIDIA, cel de la nVIDIA fiind foarte foarte rar intalnit pe telefoane/tablete] deci un telefon cu adevarat bun are chipset qualcomm, procesor de tip krait, gpu adreno si cam asta-i trebuie!
Daca vezi mali, powerVR, sa fugi cat de tare poti de astea! sunt cele mai slabe!
Am un Sony xperia M cu procesor de tip krait 1ghz pe chipset qualcomm si gpu adreno 305, se descurca excelent in jocuri! am lag doar in san andreas [cu grafica peste mediu]si foarte rar in dead trigger 2 cu grafica la maxim in rest, asphalt 8, modern combat 5, need for speed most wanted, real racing 3, despicable me, si astea casual gen subway surfers, maze runner, fruit ninja, in toate se descurca fara nici o retinere!
Imi aduc aminte cand cineva imi spunea ca nu conteaza numarul nucleelor, nu conteaza frecventa, conteaza calitatea, conteaza arhitectura, conteaza cum a fost construit, mai bine putin si bun decat mult si prost!
Stiu ca toti sunt trasi de nas atunci cand vad octa core dar daca te uiti la chipset vezi exynos, te uiti la gpu, vezi mali, dar pacat ca nimeni nu se uita la asta si apoi dau cate 1-2 stele la jocurile cu grafica foarte buna ca le sacadeaza laughing))
Cel mai bun note 4 este cel cu procesor quad de 2.7!
Atentie! si rezolutia conteaza foarte mult! daca stai sa te uiti la note 4 vezi ca ecranul are o rezolutie mult mai mare decat 1080p, procesorul depune foarte mult efort sa ruleze toate jocurile fara sacadari dar reuseste! Eu unul prefer Sony xperia Z1 compact deoarece este perfect! ecranul de 4.3 inch 720p, procesorul nu depune atata efort sa ruleze jocurile si acesta fiind de 2.2 ghz quad core iti dai seama ca poate sa bata note 4 in viitor la unele jocuri! Deci nu te lua dupa nr de nuclee si alte alea, uita-te la rezolutia ecranului si incearca sa-ti dai seama cum ar fi bine si cum nu ar fi! De exemplu 1.5 ghz quad core de pe Allview x1 soul este mult mult prea putin pentru rezolutia ecranului si anume 1080p [full HD] dead trigger 2 cu grafica la minim sacadeaza, despicable me sacadeaza, asphalt 8 sacadeaza putin, jocuri care pe xperia M ruleaza fara nici o problema cu gfx la maxwinking Deci un telefon nu este neaparat bun daca are o gramada de nuclee sau mai stiu eu ce nu stiu ce, un telefon bun este cel la care cei ce l-au proiectat au fost ingineri nu ciobaniwinking

32 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Se vand amandoua versiuni in Romania depinde de la magazin la magazin cel mai bun ar fi Cortex A57 19
a 2 intrebare cred ca va costa mai putin pentru ca tehnologia evoluaza rapid si plus ca unele imbunatatiri sun vrajeala de marketing

| AdrenalinTm a răspuns (pentru RB26DETT):

laughingnimeni nu te contrazicelaughing la cat ai scris meriti un premiu pe bunelaughing dar cand ai 2 variante cum ar fi Cortex A53 Quad Core și Cortex A57 Quad Core care ai alege-o?

| RB26DETT a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Te uti mai intai la chipset, daca difera, il iei pe cel cu qualcomm;) daca sunt la fel aici te poti uita la frecventa deoarece a53 nu e prea diferit de a57... de asemenea te uiti si la gpu sa fie adreno;) uita-te la Nexus 9 http://www.gsmarena.com/htc_nexus_9-5823.php are tot de la nVIDIA, asta bate note 4 in materie de gaming.
Sunt unele jocuri special facute pentru procesoarele tegra, am incercat sa instalez un joc pe xperia M [telefonul meu] si mi-a dat mesaj cum ca procesorul tegra nedetectat, jocul a fost imbunatatit cu grafica mult mai buna cu lumini si multe alte efecte pe care doar tegra le poate stapani;).
PS: Cand iti cumperi telefon, testeaza ce vrei sa cumperi! uita-te la reviewuri! GPU-ul iti foloseste din RAM ca orice placa video integrata, la unele telefoane mai varza foloseste doar vreo 54 mb sau mai mult, la al meu imi foloseste 184, la unele am vazut chiar 256 dar jocurile nu rulau cine stie ce, uita-te totusi la cat RAM disponibil au apoi uita-te la specificatii, la specificatii iti da 1, 2, 3 gb RAM dar tu daca ai de exemplu un telefon cu 1 gb RAM faci asa 1024-[cati mb RAM ai valabili] la mine vin 840=184, in unele jocuri iti spune de cat ai placa video, ocupation parca era un joc care la setari iti spunea ceva despre gpu :P sunt foarte multe lucruri la care sa te uiti cand iti cumperi telefon, cel mai bine este sa te uiti la reviewuri sa vorbesti cu cei ce au telefonul, sa nu-l cumperi imediat ce apare ca poti pati sa fie un esec total si-ti bagi unghia in gat ca ai dat o caruta de bani pe el dar e varza;)
Te uiti la teste de gaming, youtube-ul este plin de asa ceva, daca dead trigger 2, asphalt 8, despicable me[ am intalnit telefoane ce nu pot rula jocul asta dar ruleaza san andreas la maxim fara probleme :)) Allview x1 soul ] gta san andreas, modern combat 5, real racing 3, daca toate astea merg la maxim fara probleme, fara agatari fara lag atunci acel telefon este perfect!

| AdrenalinTm a răspuns (pentru RB26DETT):

Ma nu te lua de minelaughing eu am Nokia cu lanternalaughing nu folosesc telefoane prea sofisticate sa-mi faca poza in timp ce dorm sa asculte si sa inregistreze tot ce se vb sami dezvalui locatiile de aia nu am incredere in telefoanele astea daca or avea avantaje DA BATERIE moare cand ai nevoie de ea oricat ar fi el de destept. am si eu o tableta Samsung Galaxy Tab S 10.5 - SM-T805
de fapt nevastamea ma mai joc asphalt 8 cu maneta de ps3

| SonicAndrei explică (pentru RB26DETT):

Dar ce joc era (cel care cerea tegra)? Totuși... nu cred că nu vor merge toate jocurile bine pe vreo versiune de Note 4.

| RB26DETT a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu mai stiu ca l-am instalat acum mult mult timp, iti spun eu ca nu va merge! Daca nu-ti detecteaza procesorul tegra nu ruleaza laughing sau cum am instalat nfs shift pentru tegra pe xperia M mi se vedeau toate albe, totul era alb laughing era ciudat tare laughing) daca-ti iei note 4 ia-l pe ala cu 2.7 quad! incearca fruit ninja THD totusiwinking

| SonicAndrei explică (pentru RB26DETT):

Deci asta era versiunea pentru 2 jucători! Am avut odată Fruit Ninja cu multiplayer pe o tabletă Allview și mi-a mers bine... probabil că era versiunea THD fiindcă nu am văzut „multiplayer" la Fruit Ninja simplu. Oricum quad core voi lua... e de 2, 7 GHz! Să sperăm ca va costa cu măcar 1000 de lei mai puțin anul viitor.

| RB26DETT a răspuns (pentru SonicAndrei):

Fii sigur de astawinking intr-un an scad preturile foarte tare, dupa ce va aparea note 5, note 4 va scadea mult la pretwinking
Dai si mie o funda ca la cat am scris laughing))))))))) =]]]]]]
Si eu am avut fruit ninja pe tableta, direct de pe google play [free] si aveam multiplayer, cand l-am instalat pe telefon nu aveam multiplayer [aceeasi versiune] insa mai tarziu a aparut, oricum, jocurile difera de pe telefon pe tabletawinking daca intri pe google play de pe tableta la jocuri vei vedea 'jocuri optimizate pentru tablete' pe telefon vezi simplu jocuri laughing) In materie de aplicatii, telefoanele suporta mult mai bine aplicatiile decat tabletelewinking

| SonicAndrei explică (pentru RB26DETT):

OK.

| RB26DETT a răspuns (pentru SonicAndrei):

Mersi fain!winking

| SonicAndrei explică (pentru AdrenalinTm):

S-ar putea să ai dreptate. Am căutat și eu pe internet și se pare că versiunea octa core ar fi mai bună. DAR: https://www.qualcomm.com/products/snapdragon/cpu
Am găsit site-ul ăsta, jos de tot sunt versiunile procesoarelor. Am dedus eu ceva de aici, oare e corect: Note 4, versiunea quad-core are Snapdragon 805, iar cea octa-core e Snapdragon 810?

| SonicAndrei explică (pentru RB26DETT):

Problemă: s-ar putea ca versiunea octa core să fie mai bună (am căutat pe internet). Am o întrebare: procesorul versiunii octa core e Snapdragon 810? Am găsit site-ul acesta și Snapdragon 810 are cele 2 procesoare de la Note 4: https://www.qualcomm.com/products/snapdragon/cpu (jos de tot).

Întrebarea 2: Varianta octa core e pe 64 biți? Și cum stă cu consumul bateriei față de versiunea quad core?

| RB26DETT a răspuns (pentru SonicAndrei):

Cel cu octa core e pe exyonswinking cei de la snapdragon au maxim quad dar un quad de la snapdragon este mult mai bun decat un octa de la mediatek sau exynoswinking mai ales astea armv8 pe 64 de biti, atentie! note 4 cu octa core are GPU mali care nu este prea bun! Adreno este pe quad! stiu ca te atrage cel octa dar daca vrei o experienta de gaming foarte buna ia-ti versiunea quadwinking

| SonicAndrei explică (pentru RB26DETT):

Stai liniștit, și înainte și acum tot versiunea quad core aș lua-o fiindcă știu că e întotdeauna ceva suspect la telefoanele cu foarte multe nuclee. Deci cel octa nu e tot Qualcomm... ce am găsit pe internet până acum, cam peste tot se zice că octa core e puțin mai bun (chiar și la jocuri) și de aceea am și eu dubii. Oricum, ca să aleg versiunea octa core trebuie să vină cineva cu argumente puternice, eu merg întotdeauna pe sigur.

| RB26DETT a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu inteleg cum ar fi cel octa core mai bun, cel octa core este asociat cu un GPU slab, pe cand cel quad core e asociat cu un gpu premium, ultima versiune de adreno, eu pe xperia M 1 ghz dual core de tip krait pe chipset qualcomm 1 gb RAM, adreno 305 imi merg jocurile asphalt 8, dead trigger 2, real racing 3, modern combat 5, need for speed most wanted toate la grafice max! Dar atentie! asta si datorita displayului care este 854x480!

| SonicAndrei explică (pentru RB26DETT):

Așa e, rezoluția contează foarte mult. Totuși, cred că Samsung s-a asigurat de performanța GPU-ului înainte să-i pună un ecran Quad HD la Note 4. Oricum, până îl iau eu vor fi mulți care să-l testeze.

| RB26DETT a răspuns (pentru SonicAndrei):

Da, ai dreptatewinking intr-un an se vor ieftini foarte mult telefoanele de topwinking Numai uita-te cat a costat iphone 5s anul trecut si cat costa acum, cat a costat galaxy note 3, galaxy s4 si cat costa acum, la Sony se cam pastreaza preturile, nu au ei cine stie ce preturi dar sunt destul de ok si ei, pe mine m-ar atrage un xperia Z1 compact, 2.2 quad [de tip krait pe chipset qualcomm], adreno 330 si 2 gb RAM la rezolutia 720p ruleaza orice joc fara nici o problema pe la doar ~ 1 600 ronwinking Pe mine ma atrage ca are ecranul mic, incape foarte bine in buzunar, raportul calitate pret este foarte bun din punctul meu de vedere, sper ca intr-un an sa se mai ieftineasca si asta laughing din testele de gaming am vazut ca se descurca excelent, ramane de vazut cum se va descurca la anul laughing
Note 4 este un telefon ce va tine pe viitor mai mult ca sigur, uita-te la S2 cum a tinut din 2011 parca pana in prezent, inca ruleaza majoritatea jocurilor pe s2 fara a avea probleme, un note 4 la gaming ar trebui sa tina pe putin 2-3 ani ruland toate jocurile fara probleme, dar acum depinde daca acei de la rockstar games vor scoate gta 4 laughing Chiar sunt curios daca vor scoate acest joc pe telefon, pe PC la minim cere 1.8 dual core, 256 mb video si 1.5 sau 2 Gb RAM, note 4 zic eu ca ar rula jocul daca ar fi sa fie lansat vreodata laughing
Uite ceva foarte ciudat care te pune putin pe ganduri, telefonul meu ruleaza orice joc fara probleme in afara de san andreas, ala sacadeaza, o cunostinta de-a mea are un Allview x1 soul, procesor de tip cortex 1.5 quad pe chipset mediatek, placa video powerVR 2 Gb RAM si rezolutia ecranului 1080p chipsetul si placa video sunt praf, mediatek este de slaba calitate iar powerVR [folosita si pe produsele Apple ce-i drept dar anumite versiuni] fiind oarecum slaba, mai slaba de cat adreno dar mai buna decat mali din punctul meu de vedere. Ei bine acel telefon ruleaza dead trigger 2 la grafica minima si are momente in care-i sacadeaza foarte tare pe cand pe telefonul meu merge cu grafica la maxima, se mai agata dar rar... despicable me sacadeaza foarte tare pe x1 soul, asphalt 8 nici macar nu apare in google play daca intri de pe x1 soul, nu cred ca i-ar merge bine deloc dar vine lovitura sub centura laughing ii merge san andreas cu grafica la maxim fara nici o agatare si fara sa sacadeze deloc laughing) Si imi dau seama de urmatoarele lucruri, telefonul meu este depasit dar este tot premium, are open gl es 3.0 pe cand acel Allview cred ca are 2.0, chipsetul, placa video de pe xperia M au o tehnologie mult mai buna decat cea de pe acel Allview si daca stau sa ma gandesc, dead trigger 2, despicable me, asphalt 8, modern combat 3, 4, 5 au grafice detaliate cu multe lumini, umbre, efecte si multe altele pe care un procesor inferior dpdv al tehnologiei nu ar face fata cu toate ca este dita mai hardughia dar san andreas care numai cat te uiti la sys req pentru pc si vezi ca-ti cere ~ 300 mb RAM, 64 Mb video dar iti cere procesor de 3 ghz laughing jocul acela avand grafica si efectele anului 2005 normal ca ruleaza bine pe device-urile cu procesoare mai slabe ca tehnologie dar mai bune ca frecventa, pacat ca majoritatea jocurilor noi au grafica avansata cu tot felul de efecte si nu vor rula toate pe cele standard si low in schimb astea de top de la marcile de top, nu poti pune un Huawei, un Allview, un mai stiu eu ce in comparatie cu Samsung, LG, Sony HTC etc... daca te uiti la astea adevarate vezi ca au dita mai procesoarele dar pe tehnologii noi deci vor rula fara probleme orice aplicatiewinking asta este bine de stiut in cazul in care-ti iei o tabletawinking sa nu patesti cum am patit eu laughing am cumparat o tableta utok 700q 1.2 quad [de fapt e 1 ghz] de tip allwinner, cred ca pe chipset mediatek, placa video powerVR in 8 nuclee si 1 Gb RAM, merg foarte bine toate jocurile, inclusiv san andreas, la maxim sacadeaza dar foarte foarte rar. altceva, asphalt 8 nu-l poate rula la mai mult de 5 fps, dead trigger 2 nu-l ruleaza prea bine cu grafica la maxim, pe despicable me mai agata din cand in cand si in unele momente sacadeaza.
Cel mai recomandat este sa te uiti la reviewuri cu stabilitatea sistemului de operare, sa pui intrebari despre cat de rapid este telefonul prin aplicatiile de baza, daca da erori etc..., la gaming sa vezi daca se descurca, la rezistenta sa vezi de cate ori il poti scapa pe jos inainte sa-i cumperi husa laughing) si la alte facilitati sa vezi de exemplu daca e rezistent la apa daca e rezistent la socuri etc... precum xcover 2, tatal meu are xcover 2, si l-a luat ca a vazut cum este testat, a vazut ca este foarte rezistent si chiar este! Practic iti iei telefon pentru ce ai nevoie dar daca iti iei un telefon precum note 4 atunci te rog, cumpara-i husa si pune-i folie pe ecran imediat ce ti-ai luat telefonul, nu se stie cum il scapi pe jos sau mai stiu eu ce se intampla si Doamne fereste sa se intample ceva! folia protejeaza ecranul sa nu se sparga! mi-am scapat telefonul cu ecranul in jos pe beton de la 1.90 metri laughing s-a ciupit folia in 5 puncte dar sticla este intacta!
Pe mine ma impresioneaza al meu, are android 4.3, i-am facut root cu boot loaderul blocat, i-am modificat ceva prin kernel sa pot da 'ignor' la acel bootloader, am instalat o aplicatie numita gl to sd care daca nu stii sa umblu cu busy box si putin cu un program din PC nu faci nimic, ajungi sa trebuiasca sa faci hard reset telefonului laughing
Bun, am facut treaba asta, prima data mi-a esuat, nu stiam de faza cu pc-ul, la o luna dupa ce mi-a esuat am descoperit un tutorial [in spaniola laughing ] dar m-am descurcat, am facut full root, merge gl to sd, am instalat si link 2 sd[muti aplicatiile mari pe sd], repartitioneaza SD-ul si asa am mutat aplicatiile mici pe SD, apoi am modificat fontul ca na, Samsung are dar Sony nu are optiunea de a modifica fontul, am descarcat aplicatie, am descarcat font, am aplicat, merge perfect, toate bune si frumoase dar sunetul la apasarea pe ecran nu mai este acela ce era pe 4.1, 4.2 sau 4.4, pe 4.3 este penibil asa ca am descarcat o aplicatie, am modificat sunetele de sistem cu cele de pe Z3 si acum sunt perfect multumit, telefonul inca merge ca nou, nu sacadeaza nimic in UI sau mai stiu eu ce laughing acum imi dau seama ce inseamna sa ai hardware premium! Si toate asta la un telefon de 500-600 RON laughing)))))

| SonicAndrei explică (pentru RB26DETT):

Ce compunere! Despre prețuri: am urmărit din toamna anului trecut prețul la S4, apoi de anul acesta la Note 3, acum am trecut pe Note 4 (am vrut de anul trecut să-mi iau un smartphone, dar de fiecare dată am rămas fără bani). Cam cu 10 milioane sigur se ieftinește.
Despre GTA: Pe tableta mea (Allview Speed City) pe care am cumpărat-o cu 600 lei (parcă) acum 1 an și ceva, după câteva luni a dispărut din magazine și este de fapt o tabletă de 200 lei. Nu știam nimic atunci despre tablete, acum îmi dau seama ce am cumpărat (am fost de 2 ori în garanție cu ea și acum trebuie să merg iar). Și totuși, îmi merg toate jocurile: NFS Most Wanted ușor sacadat, Real Racing la fel, GTA San Andreas parcă mergea și el... Asphalt 8 sacadează constant, dar nu foarte tare și așa mai departe. Jocurile mai mici merg bine.
Despre Note 4: nici nu-mi pun problema să nu cumpăr husă și folie de calitate. Am văzut destui care au rămas cu telefonul crăpat. Husă clasică (caut de calitate... poate chiar Spigen dacă mă lasă sufletul să o iau pe asta http://www.spigen.com/......ybrid.html ) și evident Tempered Glass.

| RB26DETT a răspuns (pentru SonicAndrei):

winking Imi place foarte mult husa si ideea de a pune 'folie' de sticla este mult mai buna! Te poate tine ani din spusele celor ce fac reviewuri la tot felul de accesorii.
Abia acum imi dau seama cat am scris mai sus laughing) sincer, scriam in continu, fara probleme, nici nu stiu cat timp a trecut dar eu scriam in prostie laughing)))) S4 nu mi se pare chiar cine stie ce deoarece are procesor de 1.5 sau 1.7 quad parca si gpu mali, nu mai stiu bine, la Samsung a fost bun S2-ul care a tinut foarte mult si inca tine si e un telefon bun, S5-ul este iar foarte bun dar cei de la Samsung au inceput sa puna accent pe note-uri care sunt cu adevarat foarte bune [versiunile qualcomm]
O tableta foarte buna ar fi Sony xperia Z3 tablet compact, fratele mai mare al Sony xperia Z2 tablet big grin, a fost desemnata ca fiind cea mai buna tableta, rezistenta la apa, foarte subtire, chipset qualcomm, procesor de tip krait 2.3 ghz quad core, adreno 330 si 3 Gb RAM + multele facilitati de la Sony cu play station si cu multe multe altelewinking La partea de tablete prefer Sony fara indoiala, la telefoane sunt un pic cam confuz, mi-e greu sa aleg intre Sony si Samsung, ambele se tin foarte tare, ambele marci sunt premium, ambele marci au software-ul optimizat si bine facut in asa fel incat sa mearga bine peste 1-2 ani dar si cu multe aplicatii instalate, pe un telefon precum Allview, Huawei, eboda, utok, sau chiar si tabletele lor, daca instalezi cateva aplicatii, descarci aia, cealalta etc... va incepe sa se miste greu, sa nu raspunda cum trebuie la comenzi, eu am o tableta utok 700q de cam un an, am cumparat-o anul trecut de black friday laughing a fost excelenta 1-2 luni ca dupa a inceput sa dea erori, a inceput sa se miste mai greu, a inceput sa inghete, cand deblochez ecranul si intru in meniu dureaza 10 secunde pana pot derula prin meniu, cand ma duc inapoi in home iar dureaza mult, face asa cam 10 minute dupa care iar merge perfect...
Tare mult mi-ar place sa-mi cumpar un z1 compact anul viitor...
Asa ca intrebare big grin, ce telefon ai acum?

| SonicAndrei explică (pentru RB26DETT):

Am un Sony Ericsson J100i. L-am primit de ziua mea acum vreo 8 ani cred... E doar pentru vorbit, dar încă merge ca nou și se simte materialul de calitate, nici tastele nu s-au șters. Se vede că e Sony. Am ales Note 4 în special pentru abilitățile lui de „Note", altfel aș fi ales ca tine Sony. Chiar am fost tentat la un moment dat să iau Z1 când a fost la reducere 1500 lei...

| RB26DETT a răspuns (pentru SonicAndrei):

winking Am avut si eu o data un Sony Ericsson w200i, foarte tare la vremea lui, mi-a placut foarte mult telefonul, l-am scapat pe jos de nenumarate ori, din greseala am aruncat cu el dupa un caine laughing) tot nu a patit nimic, avea difuzorul foarte bun, calitatea sunetului era superioara tuturor telefoanelor Nokia, Samsung, LG din vremea respectiva [parerea mea] Foarte bun telefonul. pana sa-l scap in apa, mort a fost, foarte rau mi-a parut, am trecut pe un Nokia 6110 navigator, dita mai caramida cu 2 difuzoare, sunetul era de foarte buna calitate, telefon din 2008 inca merge si astazi, apoi mi-am luat un Samsung i5500 pe care inca il am si functioneaza perfect dar mi-am luat acum un an acest Sony xperia M si pana acum nu am avut nici o problema cu el, merge super bine... Pot spune ca am avut doar telefoane de calitate si niciodata nu-mi voi lua altceva decat Samsung / Sony.
La Samsung imi place cum se simte telefonul, experienta de a-l folosi, aplicatiile bine optimizate, sistemul de operare stabil [touch wiz-ul pe unele modele mai slabe face probleme, raspunde putin mai greu in rest este ok] Camera de pe Samsung este exceptionala, un galaxy xcover 2 cu camera de 5 mpx vede mai bine decat un Sony xperia L cu camera de 8 mpx! La camera, Sony nu e cine stie ce, poate ca astea de 20.7 mpx sunt bune, nu stiu exact, in rest nu sunt cine stie ce... Adica am facut o poza la masina mea cu xperia M pe noapte cu flash led activat si nu se vedea aproape nimic, de geaba am schimbat prin setari, pe cand cu xcover 2 de la aceeasi distanta fara sa schimb nimic a iesit poza perfecta, fara zgomot fara nici o problema!
Am o parere foarte buna despre Samsung cat si despre Sony dar note edge chiar nu stiu cum se va descurca la drop test, daca este sa cada pe partea cu ecranul curbat mai mult ca sigur ca se va fisura, si cu proiectarea huselor ar fi o bataie de cap in rest mi se pare super ideea.

| SonicAndrei explică (pentru RB26DETT):

Salut. Ce mai faci? Am observat ceva nou la Note 4 de la Altex: au schimbat pe versiunea octa core. Am mai căutat pe internet și peste tot am găsit că versiunea cu procesor Exynos 5433 (care se pare că e făcut chiar de Samsung) are avantaje în fața lui Qualcomm Snapdragon 805. Chiar și Mali T760 dă rezultate mai bune în benchmark-uri, fiind primul după nVidia Tegra K1: http://www.gsmarena.com/......s-9406.php apoi urmează Adreno 420.
Note 4 quad core mai este doar pe Quick Mobile (din câte am văzut eu)... cred: http://www.quickmobile.ro/......96375.html dar la specificații scrie ambele variante.

| RB26DETT a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu stiu ce sa spun cu benchmark-urile, Allview x1 soul are 18000 puncte in antutu, xperia M al meu are 13000 si totusi al meu ruleaza orice joc [in afara de gta-uri] fara nici un lag pe cand acel Allview ruleaza aproape orice joc cu grafica mai buna cu un lag destul de enervantwinking Poate ca benchmark-urile arata ca exynos este mai bun decat qualcomm dar in realitate? Pe hartie unele lucruri sunt mai bune decat altele dar in realitate se intampla sa fie fix inverswinking Eu unul tot pe qualcomm si nVidia ramanwinking M-a convins xperia M ce poate qualcomm! La un pret atat de mic, duce mai bine decat galaxy s4 cand vine vorba de jocuri, de exemplu world of tanks blitz laughing pe s4 nu prea merge laughing) 1.9 quad core exynos pentru un full HD nu prea mergewinking s4 mini in schimb face S4 fara nici un stres cand vine vorba de jocuriwinking!

| SonicAndrei explică (pentru RB26DETT):

Sunt de acord. Dar Quick Mobile cum e (nu exlcud varianta de a-l cumpăra de acolo)? Sau crezi că va fi iar la Altex versiunea quad core?

| RB26DETT a răspuns (pentru SonicAndrei):

SM-N910S asta e versiunea cu qualcomm, aici e site-ul, cred ca-l stii deja http://www.quickmobile.ro/......96375.html
Iti mai spun un lucru, krait>cortex;)

| RB26DETT a răspuns (pentru SonicAndrei):

Wow, ala da telefon! Cu asa ceva mai vii de-acasawinking pacat ca va fi disponibil prin Korea china etc... Sa speram ca urmatoarele telefoane de top sa aiba in dotare procesoare pe 64 de biti sa le dea peste nas drastic celor de la Apple, pacat ca baietii aia folosesc inca dual core-uri, si abia acum au descoperit ca pot pune 2 Gb de RAM, bineinteles, pe iPad-uri oh go on nu mai zic de pret... nu conteaza asta, Sper ca si Sony se va tine tare sa faca unul HD 4.5 inch [720p] procesor qualcomm snapdragon 810, 3 Gb RAM si adreno 420, nu m-as supara daca in loc de qualcomm ar folosi nVIDIA, google Nexus 8 chiar imi place cum se prezinta pe hartie!

| SonicAndrei explică (pentru RB26DETT):

Salut! Ce mai faci? Mă mai ți minte?
Am aflat vești noi despre smartphone-uri. În primul rând, văd că prețul lui Note 4 nu a scăzut atât de mult pe cât m-am așteptat (2800 lei la Quick Mobile sau 2300 lei la Vodafone). În al doilea rând, pe când m-am bucurat și eu că Samsung a prezentat Note 5 cu o lună mai devreme decât obișnuia, a anunțat că nu-l va aduce în Europa. Doar Quick Mobile îl va aduce anul acesta în țară, deci nu se va vinde atât de bine ca celelalte telefoane.

Dorința ți-a fost îndeplinită, Sony Xperia Z3+ vine cu Snapdragon 810. Crezi că se va mai ieftini Note 4 până la sfârșitul lui octombrie?

| RB26DETT a răspuns (pentru SonicAndrei):

De black friday ar trebui sa aiba un pret bunwinking o fi z3+ cu snapdragon 810 dar eu unul abia imi permit un z1 compact laughing Stai calm ca ajunge note 5 si pe la noi, nu-s asa prosti coreenii sa nu-l aduca in Europa ca doar au vanzari mari! Oricum note 5 nu va fi cu mult diferit fata de glaxy S6, avand acelasi chipset.

| SonicAndrei explică (pentru RB26DETT):

Așa e... OK.

| SonicAndrei explică (pentru SonicAndrei):

Salut! Până la urmă mi-am luat, în sfârșit, Samsung Galaxy Note 4 SM-N910F. E superb. L-am luat cu 2300 lei de la Vodafone... cam scump dar nu am găsit altundeva mai ieftin.
Ai văzut Sony Xperia Z5 și Z5 Ultra? (ca întrebare paralelă)

| RB26DETT a răspuns (pentru AdrenalinTm):

De ce ar fi mai bun cortex? cortex este pe chipset exynos, chipsetul exynos se cam tine de mana cu mediatek, 2 chipseturi low cost, chipseturi folosite in special pe marci de inceput precum Allview, utok, Huawei, eboda etc... pe marci mai mai, cele mai bune au procesoare de tip krait pe chipset qualcomm, cele mai bune! si ai grija, daca vezi chipset exynos, mediatek sau mai stiu eu ce, nu vei beneficia de adreno [al 2-lea cel mai bun GPU dupa cel de la nVIDIA, cel de la nVIDIA fiind foarte foarte rar intalnit pe telefoane/tablete] deci un telefon cu adevarat bun are chipset qualcomm, procesor de tip krait, gpu adreno si cam asta-i trebuie!
Daca vezi mali, powerVR, sa fugi cat de tare poti de astea! sunt cele mai slabe!
Am un Sony xperia M cu procesor de tip krait 1ghz pe chipset qualcomm si gpu adreno 305, se descurca excelent in jocuri! am lag doar in san andreas [cu grafica peste mediu]si foarte rar in dead trigger 2 cu grafica la maxim in rest, asphalt 8, modern combat 5, need for speed most wanted, real racing 3, despicable me, si astea casual gen subway surfers, maze runner, fruit ninja, in toate se descurca fara nici o retinere!
Imi aduc aminte cand cineva imi spunea ca nu conteaza numarul nucleelor, nu conteaza frecventa, conteaza calitatea, conteaza arhitectura, conteaza cum a fost construit, mai bine putin si bun decat mult si prost!
Stiu ca toti sunt trasi de nas atunci cand vad octa core dar daca te uiti la chipset vezi exynos, te uiti la gpu, vezi mali, dar pacat ca nimeni nu se uita la asta si apoi dau cate 1-2 stele la jocurile cu grafica foarte buna ca le sacadeaza laughing))
Cel mai bun note 4 este cel cu procesor quad de 2.7!
Atentie! si rezolutia conteaza foarte mult! daca stai sa te uiti la note 4 vezi ca ecranul are o rezolutie mult mai mare decat 1080p, procesorul depune foarte mult efort sa ruleze toate jocurile fara sacadari dar reuseste! Eu unul prefer Sony xperia Z1 compact deoarece este perfect! ecranul de 4.3 inch 720p, procesorul nu depune atata efort sa ruleze jocurile si acesta fiind de 2.2 ghz quad core iti dai seama ca poate sa bata note 4 in viitor la unele jocuri! Deci nu te lua dupa nr de nuclee si alte alea, uita-te la rezolutia ecranului si incearca sa-ti dai seama cum ar fi bine si cum nu ar fi! De exemplu 1.5 ghz quad core de pe Allview x1 soul este mult mult prea putin pentru rezolutia ecranului si anume 1080p [full HD] dead trigger 2 cu grafica la minim sacadeaza, despicable me sacadeaza, asphalt 8 sacadeaza putin, jocuri care pe xperia M ruleaza fara nici o problema cu gfx la maxwinking Deci un telefon nu este neaparat bun daca are o gramada de nuclee sau mai stiu eu ce nu stiu ce, un telefon bun este cel la care cei ce l-au proiectat au fost ingineri nu ciobaniwinking

| SonicAndrei explică:

Hmm... ce de informații! Stați liniștiți, am citit tot. Voi merge totuși pe Qualcomm 2, 7 GHz (cred), dar mai am timp un am să mă gândesc și la capitolul rezoluție.