| TheSeventhSin a întrebat:

Care windows 7 e pentru pc-uri mai slabe?
Professional,Ultimate,Home premium,Enterprise, Home Basic?
Am un pc slab si vreau sa pot juca ceva mai bine jocurile de aceea vreau un windows mai salb.

Răspuns Câştigător
| CosminCD a răspuns:

Din cate stiu eu Home Premium pentru pc mai slabut. Dar trebuie sa nu uiti sa-ti optimizezi sistemul de operare pentru a nu-ti consuma multe resurse. Cu toate astea, am inteles (nu am avut niciodata) ca Win 8.1 consuma mai putine resurse. Poate rula suficient de bine chiar si pe un pc cu doar 2 Gb de RAM si procesoare mai slabute. Poti sa incerci...
Succes!

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nici unul din cele enumerate. Dacăștii că ai un pc ce are între 2 și 4 Gb ram DDR1 măcar, un procesor dual core, măcar HT dacă nu real și o placă video de 128 mb cel puțin, atunci Windows 7 Starter.
Versiunea enterprise e destinata mediului de lucru profesional și producției de soft.Profesionalul e destinat calculatoarelor ce au hardware profesional, clar performante, în ambele cazuri. Windows 7 home premium e destinat calculatoarelor casnice moderne ce au un dual core, 3 gb ram și un gpu de 256 mb minim.Lasă ce zice Microsoft, alea-s minciunile lor, ca să- și vândă sistemul de operare.
Dacă știi că ai un pc ce are sudb 2 gb ram un procesor single core vechi atunci recomand să testezi asta:https://www.reactos.org/ Știe rula exe-uri și sistem de operare liber.

| bortanradu a răspuns:

Nu conteaza ce Windows ai, jocurile o sa-ti mearga la fel. Daca ai un computer slab, ia-ti Windows 7 Home Basic. E cea mai ieftina versiune din cate stiu. E inultil sa iti cumperi Porfessional sau Ultimate pentru un computer slab.

| TheSeventhSin explică (pentru bortanradu):

Nu e vorba de bani in orice caz.

| bortanradu a răspuns (pentru TheSeventhSin):

SIngurul motiv pentru care ai alege ceva mai bun ca Home Basic e daca ai mai mult de 8GB de RAM. Versiunea Home Premium accepta pana la 16GB si versiunea profesionala pana la 192GB.

| gelu1970 a răspuns:

Starter

| TheSeventhSin explică (pentru gelu1970):

In afara de ala, care ar mai fi?

| gelu1970 a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Daca spui ca ai un pc slab oricare din celelalte o sa-ti ruleze greu.
ce configuratie ai?

| TheSeventhSin explică (pentru gelu1970):

Am un pc extrem de vechi nu mai conteaza.

| gelu1970 a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Atunci starter sau xp
poti de asemenea sa ii instalezi Android daca vrei
http://www.jide.com/remixos-for-pc

| danutzu96 a răspuns:

Home basic si home premium. Sunt mai ieftine decat versiunile mai "tari". Functionalitatile oferite de aceste versiuni (enterprise, pro, ultimate...) sunt inutile pentru utilizatori casnici, ex : conectare proiector in retea, bitlocker, etc.