| anonim_4396 a întrebat:

Căști cu fir sau wireless?
Din proprie experiență, care vi se par mai avantajoase?

24 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cu fir, daca nu trebuie sa te misti prea mult si stai pe loc/ fara fir daca... contrariul happy

| siriusblack98 a răspuns:

Wireless. Din simplul motiv că sunt mai lejer de folosit. De câte ori plec undeva îmi iau și căștile cu mine. Când le scot din buzunar stau să le desfac ca pe instalația de Crăciun pentru că au un talent extraordinar la a se înoda singure. Plus că nu riști să se smulgă firul în timp ori să se desfacă vreun firicel microscopic și să nu mai meargă.

| RAY a răspuns:

Pentru laptop cand ma joc casti cu fir
cand merg pe strada prefer cele cu blutu sau cu wifi

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de scenariu. Am si-si, atit dopuri cit si on-ear si over-head-uri de-alea monstruoase. Unele wireless suna extrem de bine pentru ceea ce sunt, dar muzica mi-o prefer prin cablu in cele mai multe cazuri, mai ales daca sunt acasa.

| LPCTSTR a răspuns:

Cu fir, la mine exista permanenta problema cu incarcatul... mai bine spus cu memoria, ca uit sa le incarc. Castile cu fir este de la sine inteles de ce sunt superioare in mai toate punctele de vedere, bineinteles, excluzand faptul ca lungimea firului iti condamna zona de miscare.

| SilentRain a răspuns:

Wireless

| Irinel15123532 a răspuns:

Pentru mine, cele wireless sunt alegerea favorita. Nu trebuie sa tin telefonul in apropiere de mine, nu ma incomodeaza deloc atunci cand fac alte activitati. Depinde de parerea cumparatorului, pe cei mai multi ii deranjeaza incarcarea lor, dar eu ascult si 4-5 ore iar bateria este la 20-30%, cutia castilor le incarca undeva de 4-5 ori, apoi cutia se incarca la laptop intr-o ora, pentru mine nu este un dezavantaj.

https://www.evomag.ro/......91703.html

Folosesc castile din link de o perioada foarte mare de timp, nu am avut probleme niciodata cu ele, asigura-te doar ca, conexiunea bluetooth a telefonului nu are probleme, pe telefonul meu personal nu am avut probleme niciodata, dar un prieten cu un telefon mai vechi a sesizat ca are intreruperi.

| PainTech a răspuns:

Fir. Cu toate ca urasc sa am cabluri insirate pe birou care se incurca ca naiba.

Wireless are anumite dezavantaje (se pot rataci usor, uneori se deconecteaza aiurea, trebuie incarcata bateria).

| DarthNiger a răspuns:

Pai castile wireless nu au o calitate de sunet asa de buna in comparatie cu castile cu fir, deci daca folosesti castile in mare parte pentru muzica, cele cu fir sunt o alegere mai potrivita dupa parerea mea.
De asemenea pot aparea interferente la cele wireless, inca un mic dezavantaj, mai este treaba cu bateria, mie unu imi e lene sa imi incarc pana si telefonul atunci cand e nevoie dar sa stau sa incarc si castile mi s-ar parea o pierdere de timp, acum fiecare dupa gusturile si parerile sale, la unele persoane li se pare problematic acel fir si prefera wireless fiindca sunt mai comode si nu te incurca cu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prefer căștile cu fir. Am o pereche cu fir lung venite la pachet cu telefonul și n-am treabă. Nici nu fură atât din baterie și am citit undeva că cele bluetooth folosite mult timp nu ar fi atât de bune din cauza undelor pe care le emană.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Cu fir.

| AnastasiaK a răspuns:

La mine e treaba simplă, am 3 perechi de căști:

1. Cele wireless, care dacă s-ar încărca singure ar fi perfecte, dar cum nu o fac și mie mi-e lene sau uit de ele, câte o săptămână până rezolv "problema" trec la variantele 2 și 3.
2. Cu fir, obișnuite, pe care le folosesc de obicei, că au o calitate mai bună decât cele alese pentru varianta 3.
3. Cu fir, d-alea de sport, pentru alergat că alea de la varianta 2 ori cad ori mă incomodează.

| NLS a răspuns:

Prefer cu fir, chiar daca ma incomodeaza cablurile.
Motivele au fost deja expuse de mai multi colegi.

| Frank51 a răspuns:

Cele cu fir. Pacat ca nu mai avem jack la telefoanele astea noi si trebuie sa sacrificam stabilitatea castilor cu fir.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Nu ar merge cu adaptor jack to usb c?

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca ar merge, dar deja nu prea mai merita. Castile astea fara fir au calitate destul de mare, aproape identica cu cele cu fir, deci una peste alta nu prea mai merita sa iti iei cu fir. Singura problema pe care o vad la cele fara fir, este instabilitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Wireless sunt mult mai practice. Firele doar pentru audiofili.

| xXVranceaXx a răspuns:

Căsțile wireless pentru alte dispozitive, iar căștile cu fir la calculator. Așa îmi convine mie

| SLexuS a răspuns:

Depinde la ce le folosesti, in general cele wireless ( ma refer la castile mai scumpe, nu la 20 de lei ).

| Sofer a răspuns:

Cu fir acasă și wireless dacă ești în deplasare fie la munca sau cu mașina.

| CostinAlamariu a răspuns:

Din proprie experienta te avertizez sa NU iti cumperi wireless. Am avut deja 2 perechi si nu merita. Primele s-au stricat repede si a doua pereche (care a fost destul de scumpa) e inutilizabila deoarece bluethoot-ul de pe laptop nu mai functioneaza.
Ia-ti casti cu fir

| TheGentleman a răspuns:

Wi Fi

Firul e mort demult, telefoanele (cu mici excepții) nu mai au mufă jack

| Adry05 a răspuns:

Wireless, pot să ascult muzică și să vorbesc la telefon și în timp ce fac altceva, nu trebuia să stau lipită de telefon/calculator + nu mai risc să rup cablu și nici nu mai stau cu cabluri atârnând pe mine laughing

| raMLesS a răspuns:

Wireless, sunt mult mai practice
Funda? happy love struckbatting eyelashes