| ihacoswhy a întrebat:

Cat costa windows 8? Nu mai merge bine windows-ulsad cand vreau sa descarc un joc imi spune ca trebuie internet explorer 8 si cand incerc sa descarc IE8 zice ca trebuie o noua versiune a windows-ului sad si de aia vreau sa-mi cumpar windows 8 sau 7 big grin

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Da este la fel nu sint diferente intre ele.Doar ca cel full il poti pune pe un calculator nou care nu are sistem de operare pe el, ceea ce nu poti face cu un upgrade. Dupa cum am spus ala upgrade il p[oti instala deja doar daca tu pe calculator ai un windows si ala are licenta. Daca cumperi un windows din asta upgarde si nu ai nimic pe calc tau nu vei putea instala.De multe ori calculatoarele au virusi, woarms si mai stiu eu ce alti crocodili si chiar de pui tu antivirus si mai stiu eu ceva citepdata nu o sa mai mearga asa de bine calculatorul. Apoi in calculator de multe ori se instaleaza anumite programe ce tu nu le vezi.Ma refer daca nu esti atent si vrei sa iei ceva de pe net ai vazut sint acele casute bifate deja ba sa pui mozila ca nu stiu ce pagina, ba ca iti da si nu stoi ce program sa iei muzica free si alte timpenii de genul asta.Ei tu daca tot dai next next si asa mai departe se va instala si altceva in calculatorul tau decit tu ai vrut.Si acele programe instalate fara ca tu sa stii dar cu acceptul tau unele sint setate sa se updateze asa singure automat si fara ca sa iti arate sau sa te intrebe.Si la un moment dat vei obsv calculatorul tau este foarte slow si nu stii de ce.In plus poti avea virusi. spioni si alte animaluri si la fel alea isi face calc sa lucreze din greu si asa mai departe.In acest caz eu recomand formatarea totala a hardului ce va duce la stergerea absolut otice de pe acel hard si apoi sa instalezi wind.din nou.Ei in acest caz vei avea nevoie de acest windos full pentru ca altu nu-ti va merge, adica asta upgrade.Cam asa sta treaba.Ce nu stiu eu pentru ca inca nu am luat un windows upgrade, daca dupa ce faci upgrade la alt wind si sa zic il stergi de tot de mai poti sa il instalezi iara.Asta nu stiu nici eu.Dar o sa ma interesez sa vad cum sta treaba. Windows poti lua si din alte parti dar nu-ti pot spune aici pentru ca o sa fiu suspendat.AM primit deja acum ceva vreme un avertisment.Stiu ca cei mai multi oameni nu au bani dar asta e lumea in care traim, unia au milioane altii mai deloc.Acum tu ai wind XP dar ce SP ai? Probabil ai un Sp1 sau SP2. Incearca sa pui toate SP-urile pe acel XP si vezi de poti instala dupa IE ala 8 sau ceti cere.SP-urile le iei gratis de pe www.microsoft.com si le instalezi unu dup[a altu.Deci nu poti punet SP3 daca nu ai deja SP2, trebuie sa ai SP1 sa poti pune SP2 si appoi SP3.Bafta

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Am vazut pe net la Microsoft ca e si 40$.Dar upgrade ceea ce inseamna ca tu sa ai deja pe calculatorul tau un windows cu licenta.Nu conteaza de care dar sa aiba licenta si vei trecela wind 8 doar cu 40$.Asa sa cumperi un windows full te costa cam 130$. Naspa dar asta e. Spunea cineva pe aici de 50 de euro dar cred cala fel era doar upgrade adica sa ai tu pe calculator un windows deja cu licenta.Ca este XP sau vista sau 7 nu conteaza.Dar de ce nu descarci internet explorer 8 dacxa jocul ala iti cre asta? Daca o sa iei wind 8 o sa aiba internet explorer 9 sau mai stiu eu care.Dar daca jocul va merge atunci te cred.Ce windows foloesti tu acum de spui ca nu te clasa sa iei IE8?

| ihacoswhy explică (pentru relian):

Windows xp dar zice ca trebuie o versiune noua...

| ihacoswhy explică (pentru relian):

Dar e acelasi lucru daca il updatez sau daca il cumpar? adica are aceleasi functii?

| ihacoswhy explică (pentru relian):

Mersiiiiii!:*** mooooltbig grin))

| relian a răspuns (pentru ihacoswhy):

Da este la fel nu sint diferente intre ele.Doar ca cel full il poti pune pe un calculator nou care nu are sistem de operare pe el, ceea ce nu poti face cu un upgrade. Dupa cum am spus ala upgrade il p[oti instala deja doar daca tu pe calculator ai un windows si ala are licenta. Daca cumperi un windows din asta upgarde si nu ai nimic pe calc tau nu vei putea instala.De multe ori calculatoarele au virusi, woarms si mai stiu eu ce alti crocodili si chiar de pui tu antivirus si mai stiu eu ceva citepdata nu o sa mai mearga asa de bine calculatorul. Apoi in calculator de multe ori se instaleaza anumite programe ce tu nu le vezi.Ma refer daca nu esti atent si vrei sa iei ceva de pe net ai vazut sint acele casute bifate deja ba sa pui mozila ca nu stiu ce pagina, ba ca iti da si nu stoi ce program sa iei muzica free si alte timpenii de genul asta.Ei tu daca tot dai next next si asa mai departe se va instala si altceva in calculatorul tau decit tu ai vrut.Si acele programe instalate fara ca tu sa stii dar cu acceptul tau unele sint setate sa se updateze asa singure automat si fara ca sa iti arate sau sa te intrebe.Si la un moment dat vei obsv calculatorul tau este foarte slow si nu stii de ce.In plus poti avea virusi. spioni si alte animaluri si la fel alea isi face calc sa lucreze din greu si asa mai departe.In acest caz eu recomand formatarea totala a hardului ce va duce la stergerea absolut otice de pe acel hard si apoi sa instalezi wind.din nou.Ei in acest caz vei avea nevoie de acest windos full pentru ca altu nu-ti va merge, adica asta upgrade.Cam asa sta treaba.Ce nu stiu eu pentru ca inca nu am luat un windows upgrade, daca dupa ce faci upgrade la alt wind si sa zic il stergi de tot de mai poti sa il instalezi iara.Asta nu stiu nici eu.Dar o sa ma interesez sa vad cum sta treaba. Windows poti lua si din alte parti dar nu-ti pot spune aici pentru ca o sa fiu suspendat.AM primit deja acum ceva vreme un avertisment.Stiu ca cei mai multi oameni nu au bani dar asta e lumea in care traim, unia au milioane altii mai deloc.Acum tu ai wind XP dar ce SP ai? Probabil ai un Sp1 sau SP2. Incearca sa pui toate SP-urile pe acel XP si vezi de poti instala dupa IE ala 8 sau ceti cere.SP-urile le iei gratis de pe www.microsoft.com si le instalezi unu dup[a altu.Deci nu poti punet SP3 daca nu ai deja SP2, trebuie sa ai SP1 sa poti pune SP2 si appoi SP3.Bafta

| AgathaRo a răspuns:

Era 50 de euro acum 5-6 luni in urma. Iti dadea codul de licenta iar tu puteai sa descarci sistemul de operare gratuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.emag.ro/sisteme_operare2

| Tagaso a răspuns:

Pe windows 8 rulează Explorer 10, Internet Explorer 8 rulează doar pe XP, Windows 7 are Explorer 9