| RM94 a întrebat:

Cat CPU si RAM foloseste un server de Metin 2? Si daca puteti sa imi spuneti cu cat creste CPU si RAM usage pentru fiecare jucator? As vrea sa imi fac asa o idee cat de mult foloseste daca intra 100 de jucatori, 1000 jucatori...

10 răspunsuri:
| Kinda a răspuns:

Salut nu cred ca asta e problema, faza e ca nu poti sa iti faci un server doar daca ai ip dedicat, iar ala costa sute de euro, dar poti sa iti faci un host, achizitionand lunar o suma de bani pentru serviciul de a tine serverul deschis, desigur unele firme iti ofera pachet intreg cu tot jocul instalat, dar ai nevoie de cineva care sa se priceapa, nu e simplu sa iti faci server de metin, e complicat daca vrei sa iti faci un server bun si sa intre playeri, pentru aia ai nevoie de cineva care se pricepe sa rezolve Bugurile si erorile serverului, si majoritatea nu vin neplatiti, iar un host bun poate costa de la 40 euro in sus, inca si acolo e cam slabut depinde de host, daca vrei recomandari de host cauta pe net, dar nu are rost sa iti faci tu cu calculatorul tau, pur si simplu nu merge.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kinda):

Foarte prost răspuns.

| Kinda a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e adevarul, ca sa poti sa iti faci un server de metin ai nevoie de ip dedicat care costa bani, sau poti folosi ip hamachi dar nimeni nu o sa intre pe sv tau daca e prin aceasa metoda de hamachi, stai linistit ma1numesc2razvan stiu ce vorbesc (scriu).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kinda):

Host 5 euro în sus...ip dedicat e și ăla ieftin...stai calm.

| Kinda a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze tu vrei sa faci un server de calitate? sau o joaca de copii? cu host de 5 euro nu iti duce nici 50 de persoane, respectiv prezenta lagului este inferm, eu sunt o persoana care a achizitionat un host chiar de 20 euro, si am avut probleme uriase la lag si alte chestii, iar ip dedicat costa de la 500 - 1000 de euro in sus, e ieftin nu? Hosturile de 5 euro sunt facute strict pentru a te juca cu prieteni, eu am lucrat la o firma de host in trecut, nu vorbesc din necunostinta ca si alti.

| RM94 explică (pentru Kinda):

Ce inseamna ip dedicat? Static sau dinamic?

| Kinda a răspuns (pentru RM94):

Ip dedicat ai acces la mentinerea unei conexiuni, ba a serverului care vrei sa faci tu sau chiar a unui prieten, adica poti sa ai mai multe servere, ip static este un ip care isi mentine codul, sti fiecare ip are un cod 187.123.12... etc ei bine cel static e pentru a isi mentine mereu acel cod, iar cel dinamic se modifica de fiecare data cand repornesti calculatorul, nu iti recomand sa iti iei ip dedicat, tu ai nevoie doar de propriul server, iti recomand sa iti cumperi host, daca nu ai venituri suficiente eu zic sa astepti sa ai varsa suficienta sa faci acel lucru, practic serverul de metin este o afacere, ba chiar iti trebuie firma daca vrei sa faci un sistem de plata online asemanator cu cel de pe metin2 ro, prin telefon card etc.

| Kinda a răspuns (pentru Kinda):

Ip, este codul internetului tau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kinda):

Am zis ca incepe de la 5 euro, 20 euro e okay...
Ip dedicat 500 euro? Glumesti, nu? laughing

| Kinda a răspuns (pentru anonim_4396):

Pun pariu ca habar nu ai, 20 euro ai un server de 2 lei, ca sa intelegi si tu vad ca nu prea sti nimic doar vorbesti, pun pariu ca ai 13 ani maxim, wom2 ro plateste 150 euro lunar doar pe host, informeaza-te inainte sa vorbesti.