| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Cat de des ar trebui sa imi curat pcul de praf si cum ar trebui sa procedez?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca de doua ori pe an ar trebui sa fie suficient big grin (minim)

In special se curata ventilatorul. Il desfaci usor si cu un aer comprimat, ceva de suflat praful sau o periuta, poti curata praful de acolo.

Vezi sa nu il strici.

22 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Odată la câțiva ani (interior) și pe dinafară, când dorește domnia ta

| StefanE2019 a răspuns (pentru sierra1):

Eu care îl curat din 2 în 2 luni: wtf

| sierra1 a răspuns (pentru StefanE2019):

N-ai ce face...

| anonimg a răspuns (pentru StefanE2019):

Este bine din 2 în 2 luni.
Eu folosesc aspiratorul și o pensulă mică, rotundă.
Există și spray-uri cu aer comprimat special pentru PC.

| Simpatic a răspuns (pentru StefanE2019):

Prea des nu inseama ca e si bine, dar nici de daunat nu dauneaza in vreun fel.

| Nemessys a răspuns (pentru sierra1):

Când folosești puterea pc ului la un nivel mai mare, piesele se încing și ai nevoie de o aerisire bună ca să nu și piardă din performanta.

| sierra1 a răspuns (pentru Nemessys):

Așa, și?

| Nemessys a răspuns (pentru sierra1):

laughing

Voiam doar sa te lămuresc de ce persoana de mai sus îl curata din 2 în 2 luni, dacă tot spui ca,, nu are ce face "

| sierra1 a răspuns (pentru Nemessys):

Da, repet, n-are ce face

| StefanE2019 a răspuns (pentru sierra1):

Te-am văzut de mai multe ori pe TPU, mereu comentezi și ești Gică Contra cu ceilalți, chiar dacă știi că nu ai dreptate. Serios?

| Nemessys a răspuns (pentru sierra1):

Se vede ca nici tu nu ai ce face.

Acțiunea în sine durează maxim 30 de minute și o face de 2 ori pe luna. Mare chestie...

| Nemessys a răspuns (pentru sierra1):

Tu în doar 2 ani ai ajuns rank 18 și spui de el ca nu are ce face. Tu care îți petreci toată ziua oferid răspunsuri tâmpite cum sunt și cele de mai sus, mai și comentezi laughing

| sierra1 a răspuns (pentru Nemessys):

"durează maxim 30 de minute" - chiar? de ce nu o faceți săptămânal sau chiai zilnic dacă durază doat atât

| Simpatic a răspuns (pentru Nemessys):

Da,dar ii dau dreptate lui sierra1 de data asta pentru ca sa faci aceasta operatiune de 2 ori pe luna cand altii o fac la cateva luni este un fel de obsesiv pentru praf care si asa intr-o luna nu se va aduna mare lucru decat daca ai o carcasa pe jumatate decapotata.

| sierra1 a răspuns (pentru StefanE2019):

"Te-am văzut de mai multe ori pe TPU" - ooo ce ochi de șoim!

"mereu comentezi" - de ce să te aplaud că-ți ștergi praful in pc bilunar? E inutil

| StefanE2019 a răspuns (pentru sierra1):

Prost să fii, minte să ai.
Am zis clar "DIN 2 ÎN 2 LUNI" iar tu exagerezi și mă iei pe mine cu "de două ori pe lună" jalnic.

| Nemessys a răspuns (pentru Simpatic):

Eu cel puțin o fac o data la 2 sau 3 luni, mai ales la placa video deoarece se depune mult praf pe ventilatoarele ei și cum sta multe ore la randat, se încinge.
Fiecare cu ce face la pc. Pentru cei care îl folosesc la lucruri simple, acolo da, nu vad de ce l-ai curata la intervalul ala de timp. Dar când faci randare grafica, design sau gaming, atunci cam asa este recomandat. 2-6 luni.

| sierra1 a răspuns (pentru Nemessys):

"Nemessys :... oferid răspunsuri tâmpite"

bade, ia uită-te la mizeria din chenar portocaliu, așa-i că-ți vine să vomiți (n-o s-o faci că-i semnată de tine)

https://www.tpu.ro/......ne-precum/

| Nemessys a răspuns (pentru StefanE2019):

L-ai enervat când i-ai spus asta și i- ai dat motiv sa se ia de tine laughing. Cum îți permiți nesimțitule sa îți cureți pc ul de praf o data la 2 luni? NU AI VIATA! laughing

Nu o mai fa ca uite cât de tare îl enervează asta. Vezi ca nu o sa mai doarmă nici la noapte din cauza asta.

| Nemessys a răspuns (pentru sierra1):

Am scris ceva greșit în răspunsul ala? Dacă da, vreau sa știu și eu ce. Dar păcat ca nu ai cu ce sa comentezi.

| sierra1 a răspuns (pentru StefanE2019):

" StefanE2019: prost să fii..."

fă-o geniule, de cinci ori pe zi, tot de căte ori o iei in mână (pe stația de lucru, desigur)

| Sofer a răspuns:

Folosește un compresor și pistol de suflat.