| TamplaruAnisoara a întrebat:

Cat de puternic trebuie sa fie curentul electric pentru a carboniza țesuturile?

Răspuns Câştigător
| NoisyLight a răspuns:

Tot ce este peste 42 de volți (V) și 0, 1 amperi (A) poate fi fatal, și/sau poate leza țesuturile. Nu există un tabel bine stabilit, fiindcă fiecare corp are gradul de rezistență diferit, în funcție de textura pielii.

13 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai si ce trece de 50V poate sa te arda putin, acum depinde cat rezista fiecare corp.

| Frank51 a răspuns:

Nu este nevoie de un curent mare pentru a carboniza o mica parte din tesutul expus, dar sunt sigur ca te referi la ceva mult mai amplu. Este nevoie de un curent maricel ca tesutul sa inceapa sa arda vertiginos.

| Werrich a răspuns:

Întreabă-i pe cei care au făcut selfie pe trenuri.

| ViruseZ a răspuns (pentru Werrich):

big grin Acum ma duc

| TamplaruAnisoara explică:

Mai apuc sa va zic?

| Catrice a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Am auzit cazuri în care au scăpat și loviți de fulger, care îți face arsuri naspa.(parcă 2200 V are un fulger)

| Frank51 a răspuns (pentru Catrice):

Punctul de strapungere al aerului este de ~3kV/mm, distanta pana la nori este de ~3-4km, cu un calcul simplu rezulta o tensiune de strapungere de ~ 3*10^4, adica 30.000 kV(sau 30 milioane de volti). Cel care supravietuieste acestei tensiuni a indeplinit toate conditiile unei rezistente foarte mari.

| Panamax a răspuns:

Curentul electric trebuie sa aiba un loc pe unde intra si unul pe unde iese. Daca v-a intrat prin picior trebuia sa iasa prin celalalt si sa lase semne peste tot pe unde a trecut.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Panamax):

Poate nu e curent electric, de aceea întreb de tehnologie. Ce ar putea fi care sa carbonizeze țesutul si sa ma atragă spre acel metal care s-a întipărit pe talpa piciorului meu. Menționez ca varul meu mi-a făcut acupunctura 7 ședințe in urma cu ceva ani.

| Panamax a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Poate un cablu de inalta tensiune ingropat avea ceva pierderi, de aceea piciorul celalalt s-a contractat involuntar.

| Panamax a răspuns (pentru Panamax):

Cand un cablu de inalta tensiune se rupe si cade pe camp ucide animale aflate la 15 metri distanta, din cauza dispersiei si a diferentei de potential diferita in functie de distanta de la cablu.Pentru oameni este indicat sa sara intr-un picior sau sa faca pasi foarte mici pana ies din zona afectata.

| ViruseZ a răspuns:

Cam orice trece de 40 Volti, poate fi letal. Depinde de corp, poate sa te arda putin sau poate sa fie destul de periculoasa ( energia electrica )