| anonim_4396 a întrebat:

Cat influenteaza performanta Memoria Cache la procesor exemplu 2Mb Sau 6 mb (ce vreau sa cumpar e de 2 mb)?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai influenteaza mult desi poate ca pare putin dar acei cache face mare diferenta sa stii dar si la pret bine depinde generatia, nucleul etc

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Https://www.cel.ro/......wMD0sMg-l/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh fuggg... deci doua intrebari suplimentare:
1. De ce laptop? In maxim 3 ani e praf, chiar daca configuratia e buna raportat la pret.
2. De ce cel.ro? Presupun ca mai vrei si garantie la el... si in caz de iti ajunge coletul avariat, presupun ca o sa il vrei inlocuit. In ambele cazuri, cam nasol sa se intimple asa ceva la Cel.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Inca nu am comandat., doar analizez ofertele.
Am vazut cu cache de 4 sau 6 mb acelasi specificatii pe eMAG., insa nu mai exista oferta. Sunt nehotarat saptamaniile trecute erau oferte bune pe eMAG, dar nu puteam fi acasa pentru a lua comanda., iar acum nu mai gasesc nimic interesant la ei
pentru un laptop cu procesor si placa video de mai sus is dispus a da 3000 lei., dar pentru un Pc nu mai mult de 2000 (specificatii identice). Exista posibilitatea ca in viitor sa trebuieasca a-l transporta., DAR MAI IMPORTANT posibilitatea de a avea probleme cu izolatia electrica-> am mai patit asa undeva ca pc-ul nu reusea a primi curent suficient si se restarta de cate ori il solicitam. asa ca prefer laptop.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Insa am uitat, tu esti ala cu aspiratii de hollywood., dar de data asta am cautat dupa firma ^cel"^ si am vazut ca multi se plang de produsele lor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai detaliaza mosule! Probleme cu instalatia? Iei frumos un UPS sau o sursa ca lumea. Omiti costurile de exploatare pe termen lung - reparatiile la desktop costa mult mai putin, upgrade-urile sunt usor de facut si mai ales foarte ieftine.
P.S. Nu am absolut nici o aspiratie privind Hollywood-ul si cand zic ceva ma bazez de regula pe chestii verificabile, dupa cum ai putut vedea legat de Cel.
Legat de cache, nu uita ca eMAG si toti ceilalti mai si gresesc uneori. Cel mai bine te uiti pe site-ul producatorului ca sa vezi exact. E posibil ca unii sa treaca cache L1 si altii sa treaca cache-ul total. Sugestii:
1. Te mai intinzi un pic pana la asta - https://www.pcgarage.ro/......dow-black/
2. Facem frumos un desktop. Te ajut cu cea mai mare placere in cazul asta. >> little story coming >>
In 2012 mi-am facut upgrade radical la sistem. Aveam un X2 4000+/4 GB DDR2 RAM/Radeon HD 4770. Am trecut pe i3-2120, 8 GB DDR3 1600 (rulind insa la 1333 datorita limitarii impuse de catre procesor), am pastrat placa video. Dupa vreun an cred a crapat placa video, am ramas pe integrata vreo doua luni pana ce a aparut GTX 750 Ti. Am luat frumos un 750 Ti. Acum vreo luna am luat un i5-3570S de pe eBay cu 42 EUR (inclusiv 12 transportul, vezi cam cu cit gasesti unul la noi), asa ca mi-am facut un upgrade notabil de procesor, ocazie cu care si memoria imi merge la 1600 MHz. Placa video veche a refuzat sa se mai initializeze (probabil nu se mai alimenteaza cum trebuie din PCiEx si nu are alimentare suplimentara) asa ca am facut swap cu placa din calculatorul nevestei, un GTX 960. La ea merge a mea ca unsa, lol. Saptamina trecuta m-am facut cu un GTX 1060, care va inlocui 960-ul in curand (cand voi avea timp/chef sa dezmembrez hardughia ca sa inlocuiesc 960-ul). Acum ia gindeste-te cum ar fi fost daca in 2012 imi luam un laptop de gaming, oricit de performant ar fi fost in momentul respectiv. Calculatorul meu e de regula deschis 24/24, peste noapte ruleaza diverse automatisme. Cum reteaua electrica nu e ireprosabila si mai sunt probleme, am luat frumos o sursa de top-top (Seasonic Platinum Fanless 460 W) si un UPS pe masura (asta - https://www.pcgarage.ro/ups/apc/be700g-gr/).
Crede-ma ca nu tin sa am neaparat dreptate, dar cand stiu ca am, atunci o sa ma lupt cu cei ca tine care vor sfaturi. Daca 1 din 10 ma asculta desi ma cam injura printre dinti initial, eu sunt bucuros pentru ca peste citiva ani cu siguranta imi vor multumi.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Man., eu is noob in it. Pana de recent nu stiam cu se manca placa video dedicata.
Gandul meu a fost urmatorul : sa ma incadrez la un buget de vreo 1500-2000 lei la un pc/laptop decent Insa am vazut cu la pretul ala gasesc numai cu placi video gtx 720 sau Rx550 -mi-ar fi satisfacator si asa., dar ulterior am zis daca mai bag vreo 1000 de lei pot lua pc/laptop bunicel ce duc si jocurile noi. Ca odata cumpar si sa ma tina ani buni fara upgradeuri
Momentan am un laptop de 3 ani luat de pe olx cu nici 400lei., fara reparatii nimic. Dar e limitat la jocuri Maxim merge starcraft2->care e din 2013 dar nu necesita placa video decenta., in rest la jocuri ce necesita placa video acolo e 0

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei bine, ai avut mare noroc la laptop. Depinde si cit l-ai folosit. Uite caz la mine - laptop luat in 2009, a murit de tot dupa mai putin de 7000 de ore de utilizare. Asta dupa ce pe la 6000 a crapat chipsetul si m-a costat 320 RON sa il repar. Decit desktop cu RX 550 mai degraba cu o integrata de la AMD care e cam la nivelul ala de performanta... dar hai mai bine sa incercam sa facem un desktop in ~3000 RON, nu crezi? Deci zi cam in ce buget sa ne incadram si ce jocuri ai vrea sa joci.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sa nu mai zic ca inainte am avut un pc tot second folosit 8 ani cu 300 lei. Pe cand si mai demult acu vreo peste 10 ani am avut pc nou-nout cu vreo 800lei ce nu m-a tinut 2 zile, il trimiteam permanent la service sau sa reinstaleze windowsul Aia de la service spuneau ca merge perfect pe cand acasa se restarta intruna. Dupa un timp cand l-am incercat in mai multe locatii am vazut ca numa acasa se restarteaza intruna- > de acolo am constatat ca e de la curent.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Prima data as incerca Seriile totalwar Medival si Rome 2. , insa si astea mai noi Attila, Napoleonic, Warhammer-> ce neceista placa de video bunicel
Dar dupa videoclipuri pe net ma tenteaza si Fortnite sau eventual Pubg
Deci nici eu nu stiu ce as vrea sa joc, Mentalitatea mea e: daca tot e sa dau sa zicem 1500-2000 lei mai bine dau inca ceva si is in top cu lumea.
Dar pe pc nu sunt dispus a da peste 2000 iar pe laptop pana in 3000. Cu preturile astea am vazut repetat oferte decente de pc/laptopuri

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Din ce vad aici si din raspunsul precedent deduc ca tot nu ai inteles o chestie - poti face un PC de 2000 RON, dar daca vrei sa te tina, trebuie sa te mai intinzi un pic - majoritatea sistemelor ieftine fac sacrificii fix acolo unde NU ar trebui - sursa, placa de baza, stocare. Acum ai ceva componente de desktop pe care le-ai putea folosi in continuare, gen monitor/carcasa macar? Te intreb in ideea de a sti exact ce ar trebui sa cumperi. P.S. Mai repet inca o data - laptopul il iei in ideea ca s-ar putea sa iti crape dupa vreo 3 ani de utilizare zilnica, daca nu mai repede, iar desktopul il poti tine lejer si 5, dupa care iti permiti sa mai tragi de el cu ceva componente noi. Uite ca idee un wishlist recent care in banii astia efectiv rupe in doua tot ce misca - problema e ca a trebuit sa fac sacrificii la sursa si intr-o oarecare masura la procesor. https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4376910/

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu pot face. Trebuie sa gasesc pe cineva sa imi asambleze cum nu am prieteni, nici cunostinte in domeniu -> trebuie sa apelez la service care ma taxeaza Asa ca pretul luat gata de pe eMAG = pretul facut din piese+manopera. Nu am piese de schimb.
La durata de viata garantia e la fel ca ei pe piese ca gata asamblat, totul depinde de factori subiectivi de cum ii folosesc si Noroc.
Da un pc e mai bun de gaming, insa factorii incertitudinii viitorului : exemplu poate o sa trebuieasca sa-l transport mult peste 1, 2, 3 ani., sau in cazul in care vreau sa-l vand (ziceti ce vreti dar laptopurile se vand mai usor ca Pcurile din x, y motive-> si din motivul ca e la moda a avea laptop.) Ma fac sa ma inclin catre un laptop Dar daca acum in zilele astea gasesc un Pc de care imi place(I5, gtx1650,) la 2000 lei Il cumpar, daca gasesc laptop identic la max 3000lei il cumpar.
La asamblat pe piese categoric NU MA BAG.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

In ce judet zici ca esti? Daca nu esti prin zona mea poate am vreo pila /relatie/cunostinta pe la tine. Nu de alta, dar sa stii ca asamblatul e MUUULT mai usor decat pare. Geme YouTube-ul de clipuri de genul, si mai toate componentele sunt idiot-proof- le poti strica doar daca esti de-a dreptul maimuta. P.S. Bine ai venit in 2020, Intel pe desktop a ramas in urma AMD de ceva ani. La laptop ai face bine sa te gindesti la inca doua chestii care s-ar putea sa te usture rau de tot la bani in timp - bateria + incarcatorul. Mai recent au inceput toti sa incapsuleze bateriile ca sa nu le poti schimba. Sa vezi distractie cand ti se umfla/moare bateria... Despre sistemele de-a gata - inclusiv de la garaj, dar ei parca au un pic de bun-simt in general - pot sa iti spun doar atit: oamenii baga componente cit sa mai scape de stocuri si sa aiba loc de adaos. Eu daca iti bag componente de 2500 RON, atunci cam ala e miezul, ca nu ma intereseaza sa imi pun nici un adaos nimic, ma intereseaza sa obtin maximul pentru suma data. Plus de asta ar trebui sa fii realist cu cerinta ta - GTX 1650 (o alegere foarte buna in zona mid-range, nu am ce comenta aici) + procesor care sa il tina (si Ryzen 3 3100 e bine-mersi peste orice i5 de pe piata la capitolul performanta-per-RON) iti maninca deja jumatate de buget. In momentul asta garajul are o oferta excelenta pentru sisteme full AMD - 15% reducere pentru componenta mai ieftina dintre procesor si placa video. Am putea incerca miscarea asta, eventual adaugam si montajul in schema, dar cu putin curaj eu zic ca poti sa faci asta fara nici o problema. Uite, de exemplu... https://imgur.com/nK45Ebe - si deja am ajuns pe la 1800 RON fara sursa, fara stocare, fara carcasa.
P.S. 2 Omiti inca un detaliu esential - GTX 1650 de pe laptop nu e totuna cu ala de pe desktop si mai ales la laptop daca te joci ajungi sa te lovesti de throttling mai repede sau mai incet. Ala al meu din 2009 era tot un Asus, avea placa video dedicata, si dupa maxim 10 minute de joc la temperaturi ambientale de peste 19 grade ajungea pe la 90 de grade si intra protectia, deci cam orice joc jucai si te bucurai ce misto merge in ~40-50 fps se inneca brusc pe la 10 fps si cam pe acolo raminea. Am jucat pe el Call of Duty Black Ops cand a aparut pentru ca pe desktop imi crapa jocul de la drivere. Stii cum? Am inchis caloriferul in dormitor, era iarna, si astfel am putut sa ma joc cu 15 grade in camera fara sa imi innece jocul din cauza supraincalzirii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Foarte mult. Dar nu mai bine ne zici exact ce procesor vrei sa iei? happy

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Amd ryzen 5 3550H -2 mb cache