| AnOnImUl321123 a întrebat:

Cat timp trebuie lasat un telefon la incarcat prima data? Indiferent ce marca e. 12 ore? Daca eu l-am lasat prima data doar 3 ore are ceva? Imi spunea ca e incarcat complet, trebuia sa i se reseteze bateria sau ce? Si daca l-am incarcat acum 3 ore iar apoi am umblat putin pe el pana mai aveam 92% baterie, ar avea ceva daca l-as pune la incarcat de-acum inca 9 ore pentru a fii incarcat cele 12 ore? Se strica bateria? E vreo problema? Am cumparat un telefon UTOK 351D ieri de la Altex.
Astept raspunsuri care sa ma lamureasca va rog.
FUNDA

11 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Eu cand mi-am cumparat telefonul actual l-am lasat 24 de ore la incarcat si acuma nu am probleme cu el + ca ii formatez bateria odata la luna. Incearca sa-ti consumi bateria pana la 0% apoi sa o lasi sa se incarce 12 ore fara intrerupere(adica sa o formatezi si fa asta odata la luna). Asa nu o sa ai nici o problema cu el.

Sper ca te-am ajutat.
O zi minunata in continuare iti doresc.

| Alphaking a răspuns:

Eu am iPhone 4.

Mi s-a spus, de la magazinul de unde l-am cumparat, sa-l tin la incarcat, prima data, 24 h, altfel se deterioreaza autonomia bateriei, asta insemnand c-o sa se incarce mai greu si-o sa se descarce mai repede.

| K0sti a răspuns (pentru Alphaking):

Daca-ti spuneau sa te arunci in urma trenului te aruncai?

| Alphaking a răspuns (pentru K0sti):

Ma mucosule, eu ti-am raspuns la intrebare si ti-am oferit si sursa, ca sa nu zici c-o spun ca sa ma aflu-n treaba, dar se pare ca mi-am pierdut timpul cu-n esec al societatii.

| K0sti a răspuns (pentru Alphaking):

Deci cu alte cuvinte confirmi ceea ce banuiam! Desi nu merita din cate vad sa-mi pierd timpul cu tine, iti spun ca sursa aia a ta nu inseamna decat niste vanzatori care vand o marfa! Nu au calificare necesara sa dea astfel de sfaturi! Sau le dau pentru unii ca tine care pun botul! Ai inteles, mucosule?

| Alphaking a răspuns (pentru K0sti):

Si ce interes ar avea aia sa ma minta cu privire la formatarea bateriei?

Ai mai primit un raspuns, la intrebarea asta, ti s-a spus acelasi lucru.

Dac-ai fost violat cand erai mic si-acum ti-e frica si de umbra ta, macar nu-i mai stresa si p-altii.

| K0sti a răspuns (pentru Alphaking):

Inca odata dovedesti care e mucosul! Nu e vorba de mintit, e vorba ca habar nu au, ca si tine de altfel. Asa au auzit si ei, asa transmit mai departe! V-am dat un link, cititi-l! Gasesti acolo si un link catre liderul mondial in testarea si fabricarea echipamentelor pentru acumulatori! Gasesti acolo tot ce vrei despre toate tipurile de acumulatori! Dar s-ar putea sa fie prea mult pentru tine, totusi!

| Alphaking a răspuns (pentru K0sti):

Unele baterii necesita mai mult timp de incarcare, prima data, altele mai putin, altele deloc, tu ai intrebat in general, pentru orice bateria, asa ca am spus cea mai lunga si sigura perioada de timp despre care am auzit ca este necesara, pentru ca bateria sa se formateze corect.

Nu-s expert in telefoane.

Ti-am spus din propria experienta, pentru mine a mers, se pare ca tampitii aia de vanzatori de duzina au avut dreptate, pana la urma.

Te dai rotund cu link - uri, dar habar n-ai ce scrie acolo.

| K0sti a răspuns (pentru Alphaking):

Nu necesita nimic, tehnologia e aceeasi la toate! Bineinteles, vorbind pe categorii, ni-cd, ni-mh, etc. Asta un aspect! Nu trebuie sa fii expert in telefoane, pentru ca bateriile din telefoane merg si pe laptopuri si mp3-uri si pe tablete, etc.

Al doilea aspect, eu nu am intrebat nimic! M-ai vazut tu ca am intrebat ceva? Cred ca nu vorbesti cu cine trebuie!

| Alphaking a răspuns (pentru K0sti):

Ah, tu doar te-ai bagat in seama singur, primul tau raspuns la intrebarea asta a fost o intrebare la raspunsul meu, foarte dragut.

Am avut impresia ca esti cel care a pus intrebarea.