| Alasia a întrebat:

Cat tine bateria unui laptop? ma refer atat la cat fara sa il incarci deloc si la il folosesti destul de des, cat si la dupa cat timp se slabeste si trebuie incarcat tot mai des, si apoi schimbata? si ct costa o baterie pentru acesta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca depinde de laptop si de perioada in care il folosesti. Iti dau exemplul meu, am Acer Aspire, la inceput bateria tinea cca 4, 5 ore si in prezent (dupa cca 300 zile) tine numai cca 2, 5 ore. Am citit in manualul de utilizare ca va trebui schimbata dupa 300 de incarcari. Tot acolo am citit ca, pentru prelungirea duratei de viata a bateriei, este bine sa scoti bateria si sa folosesti incarcatorul(cand ai acces la o priza), bateria sa o folosesti doar cand nu ai priza la indemana. Numai bine!