| Kakarotto2016 a întrebat:

Cat tine Viata unei Unitate PC?

9 răspunsuri:
| Andrei181 a răspuns:

Depinde cum îl îngrijești, poate un an, poate 10, 15

| Kakarotto2016 explică (pentru Andrei181):

15 ani?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate ține și 10 ani dacă o ferești de praf. Dar în acest timp se va uza moral, căci nu va mai putea rula browserele noi.

| Zuzu1991 a răspuns:

Pana iese din garantie daca e un produs ieftin
si 25 de ani daca e un produs bun
insa un PC de acum 25 de ani e bun de vandut in state unde aia umbla cu limba scoasa dupa "vintage" si nu mai e bun de nimic altceva (pana dupa anul 2000 au fost calculatoare single core, care in ziua de azi nu mai sunt bune de nimic)

insa depinde si de alti factori, cat de bine e intretinut (de ex. daca ai praf care se depune pe placa de baza, in timp din cauza caldurii se transforma in carbon care poate scurcircuita placa de baza... vazut asa ceva) cat de des iti cade curentul, cat de stabil e curentul, cat de bun e circuitul electric, de cate ori il iei la suturi (daca sta jos, numai imposibil nu e sa ii dai un sut din greseala), etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vor strica din componenete pe rand mai mult ca sigur : ba un hard disk, ba o sursa, adica cele sensibile.
Cat tine in general nu as putea estima pentru ca e vorba de cum il exploatezi.
Gandete-te la tine de expemplu ce faci ca sa ai o viata buna asa si calculatorul.

| anonimg a răspuns (pentru Andrei181):

Un pc la 10-15 ani este ca un om la 90 de ani -nu mai este bun de munca. Ba inca pornirea si oprirea unui astfel de pc este foarte lenta; iar lucrul cu el este si mai lent.

| Andrei181 a răspuns (pentru Kakarotto2016):

Desigur, depinde cum îl îngrijești și ce calitate are.

| RoCkKiD a răspuns:

Mai mult decat gramatica ta.

| Kakarotto2016 explică (pentru RoCkKiD):

Adevarat! Dupa 6 ani de Germania gramatica romaneasca este mai grea decat cea nemteasca.