| Razvan_Steffan_1992 a întrebat:

Cate culori sunt recunoscute prin nume in toate versiunile HTML? Doar cate, nu conteaza care sunt.

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ce vrei tu e cam greu de zis
Aici ai doar doua sisteme de culori, hexadecimal, si RGB: https://tutorialehtml.com/ro/tabla-html-de-culori-hexadecimale/
Dar ele sunt mai multe. Deci e greu de zis cate culori sunt. Oricum, sunt multe, fata de inceputurile HTML, cand erau doar cateva zeci.

| BobocelMihai a răspuns:

Depinde de scripturi si de arhitectura.In general sunt puse numele culorilor in codurile html. Dar in paginile php este recomandat a se pune codul de culoare cu # in fata