| RAY a întrebat:

Cate resurce consuma la voi gta 5?

mie imi consuma foarte mult 13 gb ram, cpu am skylake i7 si sta la 70%, placa video 960m sta la 90%-98%,temperatura 90 de grade placa video, cpu 80 de grade

Răspuns Câştigător
| alexboss2020 a răspuns:

Nu conteaza chestia ta e problema cu temperatura lasa jocul, daca i sa mai stai mult asa o sa iti mearga jocurile mult mai greu ai grija ca ai temoeraturi foarte mari

19 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Nu e bine mai sterge din moduri mie imi consuma maxim 6gb ram si procesorul sta intre 30-48 la suta maxim dar asa imi sta 30-40%, placa video cat tine doar ca am amxim 71 grade si la procesor am maxim 60 grade.Nu o sa te mai tina mult laptopul cu aceste temperaturi.

| RAY explică (pentru alexboss2020):

Ce sunt acelea moduri?

| RAY explică (pentru alexboss2020):

O sa cumpar un cooler extern

| alexboss2020 a răspuns (pentru RAY):

Nu conteaza chestia ta e problema cu temperatura lasa jocul, daca i sa mai stai mult asa o sa iti mearga jocurile mult mai greu ai grija ca ai temoeraturi foarte mari

Răspuns utilizator avertizat
| Bisbiavatar12 a răspuns:

Cred ca din cauza ca ai foarte multe moduri.

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Ce i7 ai? ofera-ne modelul complet. Presupun ca ai 16 gb ram.
Normal gta V consuma mult mai putin ram.
Daca nu ai moduri de grafica, gameplay etc ai o problema cu placa de baza cred eu, ori procesorul e prea slab, desi ma indoiesc

| RAY explică (pentru Bisbiavatar12):

Intel® Core™ i7-6700HQ 2.60GHz, Skylake, 17, 3", Full HD, 16GB, 1TB plus hard 500 gb, DVD-RW, nVIDIA GeForce GTX 960M 4GB, Free DOS, Black

| RAY explică (pentru RAY):

Plus ssd 500 gb

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru RAY):

Eu iti propun in felul urmator : dezinstaleaza gta v, fa-i un scan antivirus, restarteaza pc-ul, si daca mai ai spatiu pe ssd instaleaza-l acolo. Din specificatiile tale ar rula gta v fara probleme dupa reinstalare. Acum probabil ai niste moduri sau ceva de care probabil nu stii care iti mananca memorie. Sterge tot din folderul in care e instalat gta v si reinstaleaza. Iti garantez 99% ca o sa mearga.
Dar ai windows instalat pe laptop?

| RAY explică (pentru Bisbiavatar12):

Recant l-am reistelat, dar cred ca urmeaza o noua instalare de windows in curand, nu am probleme cu el se misca ok, dar ma mir de cat de mult consuma, chorme consuma si 2, 5 gb ram numa el

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru RAY):

Ai windows-ul activat? Si ce windows 10 ai? Pro, home?

| RAY explică (pentru Bisbiavatar12):

Win 10 pro, da e ok activat, original cu licenta

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru RAY):

Ok, atunci incearca sa faci ce ti-am propus mai sus

| alexsil05 a răspuns:

Ai Windows 10? Ai pus-o rau, eu am 16 GB RAM si Intel I5 overclockat la 4.0 GHz, si Nvidia GTX1080 TI si imi merge pe high cu 60 de FPS. Daca ai Win.10, incearca sa-ti cumperi Windows 7.

| RAY explică (pentru alexsil05):

Da am win 10, la mine are 40-45 de fps urii