| anonim_4396 a întrebat:

Cati ani tine un HDD?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce fabricatie si ce calitate are, precum si de regimul de functionare si pastrare.
La unii se strica dupa cateva zile, la altii functioneaza chiar decenii.

| AIeXxX a răspuns (pentru Bula):

Cum dracu sa se strice peste cateva zile? Hdd tine mult nu e ca ssd-urile

| mihai69 a răspuns (pentru AIeXxX):

Nu și dacă îți bați joc de el. Sau dacă faci manevre dese și vreodată ai ghinionul să faci un scurt pe placa lui când meșterești prin PC.
Desigur, nu e vina directă a discului dar... se-ntâmplă!

| Arthiom a răspuns (pentru AIeXxX):

De unde ai scos-o si pe asta? Un ssd tine mai mult decat un hdd.

| Bula a răspuns (pentru AIeXxX):

Asta sa crezi tu!
Intreaba-i pe importatori, cate sute/mii de bucati sunt returnati anual.
Ei iti pot da mai exact statistica.
Practic, daca un hdd se defecteaza, mai ai sanse sa recuperezi informatiile de pe el.
La ssd-uri, poti chema pe Dom" Parinte.

| AIeXxX a răspuns (pentru Arthiom):

Ups m-am gresit, este invers

| AIeXxX a răspuns (pentru Arthiom):

Si unde vezi sa scriu ca ssd tine mai mult ca hdd? Dafuq? E clar ca hdd tine mai mult

| Arthiom a răspuns (pentru AIeXxX):

Repet, un ssd tine mai mult timp decat un hdd si asta din cauza ca nu are piese in miscare. SSD=solid state drive, HDD=hard disk drive. Poate le confunzi.

| AIeXxX a răspuns (pentru Arthiom):

Aici gresesti grav de tot, cauta pe net si vezi singur, eu deja am facut-o

| Arthiom a răspuns (pentru AIeXxX):

Macar stii cu ce se mananca treaba asta de hardware? sau esti genul care vede un articol pe net si il ia de bun? Dar nici macar asa nu cred, ci se pare ca nu stii sa citesti http://www.go4it.ro/......-13775581/
sau
https://www.backblaze.com/blog/hdd-versus-ssd-whats-the-diff/
http://www.computerhope.com/issues/ch001396.htm
citeste omule corect daca nu stii din propria experienta.

| mihai69 a răspuns:

Eu încă mai am primul disc al primului meu PC (de 270 MB!) de acum 21 de ani. Și mai merge.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De la 0 la zeci. Nu glumesc. Am avut hard de 4 TB nou-nout, editie Enterprise, care a murit dupa mai putin de 6 ore de functionare. Pe de alta parte, am doua harduri Conner de 50 MB fiecare (MEGA, nu giga) de la sfirsitul anilor 80 care merg bine-mersi.

| OnePiece a răspuns:

Depinde. Eu aveam un PC din 2003 cu un HDD din ala de 20GB. Merge si acum.

| Rpgdei a răspuns:

Am unul de 500gb, îl am de 10 anI și sunt mulțumit și acum de el