| anonim_4396 a întrebat:

Câți folosiți UBUNTU?

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Maxim sasã

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E o idee. Dar dta, dacă îl folosești, ce folos ai?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Doream să văt câți indieni mai suntem în viață! Să șțiu dacă am pe cine să mă bazez.
Eu am ceva cunoștințe de utilizare...
Acum să îțî răspund la întrebare de ce să folosești ubuntu :
1 NU SE VIRUSEAZĂ
2. poți să îți blochezi toate porturile și să dai voie doar la pachetele de date pe care tu le dorești să circule. adică pentru foarte multa securitate. firewall. Pe când windows-ul din punctul meu de vedere este doar un virus cu skin, un virus cu interfață grafică. Din punctul meu de vedere pe windows nu prea poți avea securitate și confidențialitate.

3) are o interfață grafică extrem de simplă șî intuitivă care nu consumă resurse și nu este așa de năucitoare ca și cea de la windows 10 sau 8,

4) dacă ai nevoie să îțî creezi aplicații care nu au existat nicărieri pe planetă conform necesităților tale le poți scrie și le poți folosi.
5) ESTE GRATIS GRATUIT! NU TREBUIE SĂ FURI CUM EȘTI CONSTRÂNS LA WINDOWS SĂ DEVII UN CRAKER HACHER CIORDITOR SPĂRGĂTOR Să umbli toată ziua cu CRAK-uri!, ( la ubuntu toate lucrurile toate programale sunt gratis si open-source adica le mai poti modifica si tu daca nu iti convine ceva )
( cum te-ai simți să fii pocăit și să fii nevoit să furi un soft adică să îl crăctuiești pentru că salariul de român este mic. știind că pentru acel soft unii oameni au muncit și în Biblie și În Coran scrie să răsplătești omul care țî-a muncit înainte să îșî stergă sudoarea de pe frunte!, Dar tu cacă nu ai mânca 2 ani și ai avea unde să louciești gratuit abia atunci ai câștiga cât ți-ar trebui să cumperi programul care trebuie să îl inveți.
Cum te-ai simți dacă patornii indiferent la ce firmă ai lucra se întâmplă să te constrângă să furi programe să le instalezi la tipografia lor!?
AȘA CĂ EU AM ALES SĂ NU FIU HOT pentru ca toate păcatele sunt la fel ori ca omori pe cineva ori ca furi ceva pentru Dumnezeu sunt egale.

6) Poți face programare, are OPEN OFFICE, are Libre Office asta inseamna ca merg xls ppt, are si VLC, sau google chrome sau mozilla sau Opera, poti instala pe el utilitare echivalente la nero de exemplu K3B, Are programe de editare grafica moca free gratis care țin locul la Adobe Photoshop de exemplu gimp

8) POTI INSTLA CHIAR FISIERE EXE FĂCUTE PENTRU WINDOWS de exemplu programe de contabilitate cum ar fi SAGA sau indaco sau revisal sau magendoo sau cine stie ce alte programe.
DACĂ EȘTI O FIRMULIȚĂ MICĂ care nu îti permiți să cumperi liciențe peste liciențe și ti-ai dori să ai și tu un sistem de operare pe un calculator ca sa poti sa scanezi ca sa poti sa scoti la imporimata ca sa poti sa trimiti si sa primesti e-mail-uri
ca sa poti sa testezi repede fara sa te chinui o placa video o placa de sunet sau cine stie ce alt obiect pe care ai dori sa il testezi ubuntu fedora sau debian sunt minunate pentru treaba acesta pentru ca nu trebuie sa mai alergi tot internetul pentru drivere la imprimanta lui peste prajit car se instaleaza in 4 ore ca asa au mania mai nou cam majoiritatea imprimantelor din punctul meu de vedere sa iti instaleze si ceva programe de spionat si furat de informatii prin internet,
ci la ubuntu imediat cum ai introdus o placa video gata stie ce drivere ii trebuie si daca nu le are le ia singur de pe ineternet
daca ai introdus o imprimata sau un scanner gata in cateva secunde este deja instalata si gata de utilizare fara sa te tortureze pe tine sa te chinuie sa alergi tot internetul dupa un fabricant care nu mai exista sau care nu mai ofera drivere;
Ti-a venit un laptop in service si vrei sa afli instataneu daca problema este de la placa video de la hdd sau de la placa de baza si nici nu stii daca windows-ul nu cuva este defect! Cât timp ți-ar lua sa instalezi de la zero windows-ul să instalezi o gramada de drivere
asa ubuntu debian fedora centos sau knoppix poti sa le folosesti direct de pe CD DVD sau USB STICK fară să fii constrâns să pierzi zile ntregi pe langa un laptop pe car vrei sa il primesti la amanet.
asa ca poti sti in cateva secunde daca ii merge placa video usb-urile placa de sunet cd-rom-ul sau placile de retea fara sa jertfești zile din viata ta pentru a cauta drivere pe net.

8) Aeste siteme de operare sunt customizabile așa că poate să consume extraordinar de puține resurse pentru ele nu e ca la windows unde nu ai ce sa faci si trebuie să instalezi tot windows-ul
Exista distribuții de linux care ruleaza și de pe o discheta, exista cu interfata grafica care au 50MB in total si face tot ceea ce ți-ai dori de la un calculato ai mozilla ai internet ai player pentru filme si muzica vlc... nu recomand neaparat linux-urile acelea mici de 50MB dar eu vreau sa spun că există și așa ceva
pe cânt windows-ul merge pe 4GB ram ca să se simtă bine doar pentu el
la linux-urile acetea micute customizate special pentru cerintele tale poti sa iti instalezi doar ceea ce iti trebuie.

9) DACA VREI SA FACI SERVERE DE: ACTIVE DIRECTORY DOMENII, SAU SERVERE DE GAZDUIRE, SAU CLOUD-URI la windows trebuie sa platesti liciente in functie de cati useri...
la windows-uri de exemplu 2013 advance server ca sa intre mai multi utilizatori cu remount desktop trebuie licenta
pe când un om cu linux-ul in cap are ideea sa nu dea niciodata bani pe absolut nimic
si i-se pare aberanta ideea de a da bani pe ceva
asa ca nu il lasa creierul.

20) Dacă vrei sa faci servere de vreun fel pe windows trebuie sa platesti in primul rand licenta.
Pe când la fedora sau centos sau ubuntu totul e moca free gratis
daca ai nevoie de suport din partea Microsoft zile intregi sa stea un operator al lor dupa tine este foarte greu sa iei legatura cu ei in afara de asta eu nu cred ca este gratis ajutorul cand vine vorba de lucruri mai avansate.
pe cand la linux-uri exista comunitati intregi care se ajuta unii pe altii gratis.

CE SĂ ZIC LINUX-UL ESTE CA ȘI CÂND AI FACE DRAGOSTE GRATIS CU O FATĂ SUPERBĂ MINUNATĂ SPLENDIDĂ CARE POȚI SĂ O CUSTOMIZEZI DUPĂ CUM DOREȘTI TU

din punctul meu de vedere la windows este ca și când mi-ar cere bani să existe apoi mi-ar cere bani ca sa pot sa fac ceva apoi ca sa mai faca și alt ceva nu stie si nu vrea sa faca moca ci trebuie sa caut programe pe care sa dau bani cat nu am câștigat eu din afacerea respectiva asa că ies in pierdere

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu ajungi la pușcărie când mergi cu laptop-ul și treci pe la vămi, sau când te oprește o patrulă NAZISTĂ să îțî facă un control într-o țară nazistă pentru că ai numre de România la mașină. și încep să îțî caute nod în papură, așa că îțî vor desface mașina te vor cauta in dos îti vor lua adn si amprente dentare... iti vor lua gunoiul de la picioare din maina la analize, iti vor face harta venelor de sub ampprente, mulaj dentar, chestii de genul ăsta, și îti vor spune că în țara lor încă mai există pedeapsa cu moartea pentru traficanții de droguri și vrăjitorie.
Ofticați că nu au găsit droguri arme... la tine și că ți-ai cumpărat toată mâncarea și ai bonuri la mâncarea din ultimile 2 săptămâni, ai bonuri până și la cuptorul cu microunde care l-ai cumpărat ieri, ai bonuri până șî la hainele de pe tine, ai bonuri facutri și la telefon șî laptop! Atunci li-se pune pata și îți distrug motorul de la mașină în mod intenționat nu îți mai pun ulei in baia de ulei.
ȘI TREC LA CAUTAREA SOFTURILOR să vadă și ei cum stai ROMÂNULE! la partea asta cu softurile!
Ce mi-ar place să ajungă să vă bage mâna in f u n d pentru că aveți softuri piratate pe calculator m-ar unge pe suflet să treceți de câteva ori prin experiențe diniastea!
Chiar mă rog la Dumnezeu să va treacă pe acolo! Ca să înțelegeți că vă dădea drumu șî chiar nu vă cauta în partea dorsală dacă aveți linux și v-au căutat în spate doar pentru că ați avut windows instalat cu altă cheie de liciență diferită de cea la care aveați liciența sau că au găsit că nu aveați liciența la nuștiu ce program de exemplu Adobe photoshop chiar dacă dvs nu aveți instalat pe laptop-ul respectiv ei au găsit un fișier PST sau care ține de autocad și acum trebuie să plăți liciență atat pentru photo shop cât și pentru Autocad plus alte liciențe care le găsesc ei crăcuite pe calculatorul Dvs.
și vă dau facutra pe loc la zeci de mii de euro
Acum aveți să așteptați la arest până când o să fie un judecător liber
și m-ar unge pe suflet să vă bage în camerele acelea cu saltele
de ce în camerele cu saltele gri
pentru că vă dă saltele pentru că nu o să mai puteți sta în picioare de la cât de multă bătaie or să vă dea doar așa datorită faptului că sunteți Român șî sunt sătui de Români în țara lor, și când vă ia iar la declarații si când vă bagă în celulă chiar cel care vă transportă vă mai scapă de un toc e ușa și se împiedică și îmi dă un cot în ficat ca să înteleg că sunt foarte mulți nazisti care nu au locuri de muncă și au șî ei naziștii lor care șî-ar dori un loc de muncă, si chiar cel care trebuie să vă ducă până la toaletă sau să vă dea de mâncare să vă spună că el urășțe românii și că el este nazist și dacă ar fi după el v-ar înjungia și că nu a existat niciodată nici un Român care să fi plecat viu sau liber de la el de acolo ci în general au ajuns la pușcărie.
și m-ar unge pe suflet să fie vineri așa înainte de o mare sărbătoare care să aibă loc marți șî tribunalul să lucreze abia după o sătpămână după ce v-au luat pe Dvs acolo.
datorită sărbătorii respective.
Eu am trecut prin așa ceva și a trebuit să vândă mama apartamentul ca să plătesca toate softurile pe car eu le aveam pe laptop.
Așa că nu recomand nimănui să crăcuiască absolut nimic!
șî mai ales să trecă vama cu laptop-uri stick-uri cu softuri cracuite pe ele.
Nu se știe niciodată cum treci printr-o garua de vierme și te teleportezi in timp intr-o zona în care nimeni nu crede ca nazismul este ilegal ca s-a terminat ca nu mai e la moda si toti se saluta incă pe strada cu HEP și iau poziție de drepti și salutul acela cu mâna la tâmplă după care continuă mersul și viața lor normală,
Credeți că așa ceva nu mai există nicăieri!? Ce v-aș dori să călcați acolo și să vedeți că în unele locuri de pe planetă oamenii încă nu au aflat că s-a terminat cu nazismul.
Eu am supraviețuit 5 ani am locuit într-o asemenea zonă în care fără să fac nimic rău mă opreau pe ne așteptate o dată pe săptămână șî mă duceau la secție să scriu ce am făcut cu cine am vorbit ce prieteni am de ce m-am întâlnit cu persoana x
să mă caute mărunt să îmi ia analize să vadă dacă am pus mâna pe droguri sua am consumat droguri.
înafară de asta angajau actori care să se țină de capul meu să mă zăpăcească să îmi spună să merg să muncesc la negru la firmele lor, sau alți actori să vrea să îmi puna 50 000 euro în mână să le aduc droguri din Romania, sau alti actori care sa ma zapaceasca ideologic si sa fac gafe din cuvinte de exemplu : la noi in tara se vinde cu 5000 euro un telefon Nokia 3310 tu ai aduce? si eu le-am spus ca stiu ca sunt actori de la SS si ca m-am saturat de ei si ca as aduce un tir nu un telefon si le-as vinde prin magazinele de specialitate unde as cere pasaportul ca sa stie direct trupele ss cine vrea sa folosesca asemenea telefonae in tara respectiva ca sa vina la usa de la magazin si sa il inhate din prima sau sa il urmareasca si sa il prinda in flagrant. si ei au scos legitimatiile la mine si mi-au spus ca sunt de la trupele ss si ca sa nu mai fac nici o afacere in orasul lor pentru ca ei in mod intentionat au facut teatrul asta ca sa plec din tara lor.

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule, esti prea incrancenat. La naiba, un OS e doar o unealta (la fel ca o sapa), nu e religie.

Eu dau un exemplu simplu cand compar Windows si Linux: e ca si cum ai compara care e mai buna, o masina sau o motocicleta. Ambele merg pe drum, ambele te duc din A in B. O folosesti pe aia care e mai buna pentru tine. Fac acelasi lucru dar nu la fel: una are 4 roti, alta doua, accelaratia, frana, directia sunt prin locuri diferite - asa ca sa folosesti una dupa ce ai folosit alta necesita o curba de invatare.

Asadar, foloseste Linux daca asta e mai bine pentru tine, nu incerca sa le bagi pe gat celorlalti "credintele" tale si cu atat mai putin nu incerca tactici FUD (cum a facut timp de decenii tabara Windows).

Asadar, relaxeaza-te, bucura-te de viata si foloseste Linux.

P.S. Unii se cearta si de la care Linux e mai bun. Ubuntu? Mint? Debian? Fedora? openSUSE? Manjaro? Arch? Eu personal folosesc Xubuntu - e cel mai bun PENTRU MINE. Altora le arat/povestesc despre variante si le instalez ce e mai bun PENTRU EI (sau ce le place mai mult daca alt criteriu de alegere nu au - bine, in functie de ce le duce rasnita).

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Hold your horses... 'poteta'
"ESTE GRATIS GRATUIT! NU TREBUIE SĂ FURI CUM EȘTI CONSTRÂNS LA WINDOWS SĂ DEVII UN CRAKER HACHER CIORDITOR SPĂRGĂTOR"
https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10
(:| =))
Iete ca noua tactica de marketing este sa dea Windows gratis ca sa nu mai zica aia cu linux ca Windows trebuie crackat/ciordit de pe DVD-urile de pe vremea lui 2008 ca sa ai si tu placerea rularii marii biodiversitati de aplicatii exclusivit Windows... ca la linux se gandesc altii.
Si, ca nu era prea frumos ca sa fie adevarat, licenta acopera numai personalizarea, nu si functionalitatea sistemului :P :))

Lasand gluma deoparte, nu-i nevoie sa faci secta dintr-un sistem de operare doar pentru ca unul il face de dragul lui si-al altora, iar altul are o intreaga afacere pe baza lui.
Pana la urma, la ce te asteptai? Sa bata experienta simplitatea?! Pai nu ziceai tu ca poti rula executabile pe linux, dar cu... pasi extra? Cui ii plac pasii extra cand poti alege ceva mai simplu si mai intuitiv (ca se preda si la scoala)? Unii, dar nu toti.
Nu zic ca eu n-as merge pe linux, caci am avut si m-am lecuit cand am dat un update de kernel si mi-a murit HDD-ul.

Asa cum zice si flixbuster, alegerile sunt alegeri si le iau persoanele care cred ca alegerile lor sunt bune pentru ei.

| zilog a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ceed ca e un trol platit de Microsoft.

Eu zuceam ca se pot rula si executabile pe ubuntu doar daca ai nevoie neaparat.
Dar in general nu e nevoie pentru ca ce le la windows cu bani la linux e moca.

Iar windows-ul nu poate fi folosit in scopuri comerciale free la un birou sau undeva unde iti pot veni vontroale

Cum ar fi sa fac ceva magazine si sa pun si windows si autocad si fotoshop crakuite?

Pe cand la ubuntu au echivalent la orice
Angajatule Microsoft!

Si chiar merg executabile fara pasi suplimentari! Asta cred ca e o minciun care te-a platit Microsoft sa o spui

Incercati oameni buni executabile pe ubuntu sa vedeti daca sunt pasi suplimentari sau angajatul asta Microsoft tine cu ei ca sa aiba de unde sa isi ia painea si maine.
Pur si simplu dai click dreapta si ii spui ca vrei sa ruleze intotdeauna cu wine
Atata tot nimic altceva
Doar trebuie asociat prima data cu wine
Apoi merg executabilele chiar asa cu dublu click ca la windows

Am pus acum de o proba si am dezinstalat pe urma
Lucruri complexe de multi GB
Jocuri si au mers toate.
Pana si utilitare complexe pentru imprimante sau programe pentru osciloscop
Facute pentru windows si merg
Am testat si programe pentru camere de supraveghere video ce in mod normal au nevoie de INTERNET EXPLORER de la Microsoft pentru ca ala are ajax-uri si java scripturi si jar-uri.
Si a mers.
Nu am gasit ceva care sa nu vrea sa ruleze.

Am mai multi prieteni contabili pocaiti care nu mai doreau sa fure windows-ul si le-am pus toate programele de contabilitate pe ubuntu
Ca nu ai cum sa fii firma de contabilitate sa tii contabilitatea la zeci de firme si sa ai programe ciordite.

| LPCTSTR a răspuns (pentru zilog):

Lmfao, in ideologia ta conceptionala, daca ai Windows, toate programele sunt "ciordite"... ca si cum nu exista nimic open-source sau nicio platforma precum Steam unde jocurile se platesc.
Jeez, tu nu ai ura pe Windows, tu ai ciuda pe el... ca si cum tie nu ti-a iesit sa "ciordesti" "ca toata lumea" si acum esti rival pe viata si pe moarte cu dansul. Ma rog, ce stiu eu, ce stii tu, ce faci tu si ce fac eu... nu mai conteaza.

Din nou, "ma rog", vii cu vii si mortii cu mortii, Windows cu "corditorii" si linux cu "dreptii"... daca intelegi ironia laughing

| zilog a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ce m-as bucura sa treci tu cu laptop-ul plin de programe priatate printr-o tara foarte interesanta si sa te vada aia cu nr de imatriculare la masina de Ro si de acolo sa inceapa sa te caute pana cand ar ajunge la licientele de la Windows si toate programele pe care le detii pe acel laptop.
Aici se va vedea daca ti-ai cumparat toate lucrurile pe care le folosesti cu banii tai sau le-ai luat ca majoritatea Romanilor.

| LPCTSTR a răspuns (pentru zilog):

Lool rolling on the floor
Eu am licenta cumparata, impreuna cu programele de munca la care platesc abonament... ca nu gasesti Visual Studio cu toate actualizatrile, piratat, impreuna cu altele pe care cacalomaria ta le crede din start piratate.
Ce sa mai zici, daca-ti zic ca am Chrome instalat, ai sa zici ca si ala-i piratat... ca la atat de duce capul rolling on the floor

| zilog a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ziceam ca majoritatea oamenilor piratează.
mai e câte unul care nu are ce face și îșî plățeșțe mai ales când nu dă din salariul lui.
dacă nu ar mai fi oameni dinăștia care chiar să îșî mai cumpere din când în când câte un soft nici nu s-ar mai vinde
ar deveni asa cum sunt casetele audio acum nimeni nu mai merge la magazin să cumpere o badă de magnetofon.

| LPCTSTR a răspuns:

Si mie ignor de ce habaucule?
"Iesos christ" cati instabili psihic gasesc aici.

| flixbuster a răspuns:

E multi, maica, e multi. Io mi-s unu'.

| Ionut73027 a răspuns:

Dar cati folositi Mac OS pe PC..Mai ales pe un Ryzen si mai ales versiunea Mojave. laughing