| anonim_4396 a întrebat:

Cati kw consuma un calculator pe ora, si cati kw consuma un laptop pe ora?

2 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Depinde de ce sursa si componente ai.
de exemplu daca ai sursa de 400 watti consuma inseamna ca la capacitate maxima va consuma 0.4kw pe ora.
procesorul in general consuma 65W.
la placa video consumul variaza in functie de cat cat de performanta este placa video si daca este utilizata la capacitate maxima consumul poate depasi 200W. de exemplu amd hd6990 in full load consuma 450W.
Monitorul consuma vreo 30W.
Iar restul componentelor memoria ram, harddisk etc nu stiu cat consuma.

| baghyno a răspuns:

Laptop-ul consuma vreo 100w