Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

CAUT URGENT DISKETE ( floppy disk ) disckete pentru introdus in calculator
Diskete normale pentru introdus in unitatea de floppy
Stie cineva vreo librarie
vreun magazin de unde mai pot cumpara 40 d ediskete!?

Am un calculator de vreo 30 ani care mege cu diskete si l-am reconditionat l-am facut sa mearga ( acum il tin de expozitie dar as vrea sa ma si joc cate ceva pe el HC 2000 )

9 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

In general librariile mai mari au. inca se mai folosesc acele dischete. de exemplu in contabilitate pentru trimiterea unor informatii la primarie samd

| Silent3025 a răspuns:

Uite aici: http://www.pataki.ro/cumpara/dischete-verbatim-10buc-pac-4783691 (are si magazin pe langa cel online dar e din CLUJ, tu ai uitat sa scrii localitatea ) Tare! Sa inteleg ca e romanesc HC 2000? Totusi cred ca iti trebuiesc diskete din acelea mai late.

| Silent3025 a răspuns (pentru Silent3025):

Si totusi... disketa unde se baga? am vazut si eu aici un HC 2000 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/HC2000_full_package.jpg pe wiki scrie ca e fabricat in 1992 http://ro.wikipedia.org/wiki/HC#HC_2000
EDIT! M-am lamurit CUM SE BAGA DISKETA, am gasit un video aici https://www.youtube.com/watch?v=dlqwF3VTiZA Interesant!

| RxTx a răspuns (pentru Silent3025):

Te rog frumos sa ma contactezi daca vrei sa vinzi HC-ul 2000
eu vreau sa il cumpar 0723728904 multumesc mult

| Silent3025 a răspuns:

@extraterestri happy Mai facut sa ma distrez in noaptea asta, am gasit un emultor HC 2000 aici https://sites.google.com/site/georgechirtoaca/home (Fuse emulator) si am descarcat niste jocuri de pe pagina asta https://sites.google.com/site/georgechirtoaca/software Multumesc happy! daca nu intrebai nu mai jucam eu jocuri din astea in 2014, dar daca imi aduc bine aminte cred ca in trecut am mai jucat asa ceva dar tin minte ca nu erau pe diskete ci pe caseta cu banda magnetica.

| CreatorulLabirintului a răspuns:

Decat sa te joci aiurea pe un calculator de 22 de ani, mai bine incerci sa-l vinzi unui colectionar.
De curiozitate, macar, vezi cam ce poti lua pe el happy

| RxTx a răspuns (pentru CreatorulLabirintului):

Eu vreau sa cumpar HC-uri eu sunt colectionar imi plac mult HC-urile 0723728904

| RxTx a răspuns (pentru CreatorulLabirintului):

Ok ti-l dau la schimb pe un apartament in Bucuresti de preferat Bucur Obor Doamna Ghica Colentina maxim Lizeanu sau Iancului. Iti mai ofer BONUS un calculator ice Felix HC 91 PLUS cu extensie IF1 imprimanta si Unitate de floppy, Bonus un CIP fabricat la Electronica Bucuresit, Bonus un HC 85 original dintre primele HC-uri 85, Bonus 3 casetofoane Ice felix, Bonus placa grafica de desen pentru HC-uri fabricata de Ice Felix, Bonus un monitor original Negru Verde ( alb negru TTL ) fabricat de Ice Felix, Bonus inca o extensie pentru RS232 si Floppy cadou. Bonus inca 20 casete originale cu programe de invatare fortran, mega basic, cpm, programe de invatare C, Etc...
Totul la schimb pe un apartament cu 2 sau 3 camere.

| RxTx a răspuns (pentru CreatorulLabirintului):

Am 2 calculatoare cu monitor incorportat ncr fabricate in 1975 merg cu un fel de dos si un CP/M
Eu colectionez calculatoare vechi, daca are cineva HC-uri ma intereseaza in general dar si calculatoare CIP fabricate in București le Ice felix dar si la Electronica