| anonim_4396 a întrebat:

CCleaner - Avansat - Curățare spațiu liber. Pentru cine nu știe CCleaner e un program de curățat/optimizat PC. Ce utilitate are să cureți spațiul liber din MFT - unitatea C? Ce se află pe un spațiu liber din MFT?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In Master File Table se afla adrese (pointeri) ale fisierelor șterse, și cu cât folosești mai mult PC ul pentru navigat pe net, sau în programe specializate care scriu diferite log uri, și creează diferite fișiere pe HDD, cu atât se vor acumula mai multe adrese în MFT.

CCleaner e capabil sa șteargă și fișiere temporare și nefolositoare, ramase în urma dezinstalării unor programe, poate șterge fișierele din memoria cache (deci tot fișiere temporare, dar din memorie) și altele.

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Din Linux ntfswipe.