| Gam3rYT a întrebat:

Ce alegeti dintre aceste procesoare:
Intel Pentium Dual Core g2030 3.0ghz
Intel Core 2 Quad Q6600 2.4ghz
+
Justificare

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asi fi de acord cu raspunsul de mai sus daca n-ar fi vorba de frecvente diferite si daca Intel Pentium Dual Core g2030 n-ar avea tot 4 nuclee dar din astea 4, 2 sunt virtuale. Se compenseaza cu frecventa mai mare si cu consumul mai mic. Eu as lua: Intel Pentium Dual Core g2030. Mai mult: acesta are si placa video integrata in procesor ceea ce-i da un plus de fiabilitate in lucrul cu alte placi video. Si mai este o chestie: Intel Smart Cache este mai bun de cat L2 Cache. Sistemul Intel® Smart Cache include cache L1 şi L2 cache, dar şi L3 cache exclusiv.
Ideea este ca cele doua procesoare au socket-uri total diferite, Deci, atentie!

| Gam3rYT explică (pentru Salontanul):

Deci tu ai merge pe dual core g2030? si crezi ca as putea rula gta 5 pe pc meu?
G2030 3.0GHZ
6GB RAM
PLACA VIDEO SAPPHIRE RADEON 6570 2GB

| Salontanul a răspuns (pentru Gam3rYT):

Da dar nu stiu ce placa de baza ai. Trebuie sa ai socket 1155.

| Gam3rYT explică (pentru Salontanul):

Am dar imi merge gta 5 pe pc acesta?

| Salontanul a răspuns (pentru Gam3rYT):

Asta sincer nu stiu. Nu ma prea pricep la jocuri. Probabil va merge destul de greu intr-u cat este minimum de sistem. Ca sa-ti mearga bine trebuie macar un i5.

5 răspunsuri:
| Supps a răspuns:

Eu as alege Intel Core 2 Quad Q6600 2.4ghz, deoarece 4 nuclee ce ruleaza la 2.4 GHz sunt mult mult mai puternice decat 2 nuclee ce ruleaza la 3.0 GHz.