| Frank51 a întrebat:

Ce amplificator sau ce putere imi trebuie pentru un subwoofer omnitronic bx1550 400wRms? Momentan am un amplificator de 2x50w 8ohm, deci practic subwooferul poate sa dea maxim 50w nu? ar merita sa cumpar un astfel de subwoofer si sa il folosesc cu ampliful actual? urmand ca pe viitor sa cumpar un amplif pe masura? funda.

8 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Daca amplificatorul da 50W, iar difuzorul rezista pana la 400W, atunci evident ca merge bine, cu distorsiuni minime din partea difuzorului, iar puterea va fi de 50W.

| Utilizator1234 a răspuns:

1. Subwooferul ma indoiesc ca lucreaza la 8 ohmi, deci puterea livrata de amp va fi alta.
2. O boxa pasiva primeste exact atata putere cat poate amp-ul, nici mai mult nici mai putin, ca de aia ii zice PASIVA, nu are niciun fel de putere. Cifrele alea is doar marketing.

Deci poti folosi ce vrei tu cum vrei tu atat timp cat respecti impedanta. Daca simti ca n-ai destula putere, evident, schimbi amp-ul (repet, eu n-am de unde sa stiu ce impedanta are SW-ul si ce puteri in ce impedante lucreaza amp-ul - notiunile importante pe care le-ai omis).

| Frank51 explică (pentru Utilizator1234):

Subul lucreaza la 8ohmi, ampul tot la 8ohmi. Subul are 400wrms, ampul are 2x50wrms. Totusi, cred ca ma reorientez spre un sub activ, conectandu-l doar la amp pentru semnal audio.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Frank51):

Subwooferul nu are niciun fel de putere daca-i pasiv. Ce-i asa greu de inteles? Unde crezi ca inmagazineaza un difuzor pasiv putere electrica? Nu are nici 400W nici 300W nici nimic. Daca lucreaza in 8 ohm, atunci fix 50W va avea cand il conectezi la acel amplificator.

Daca il iei activ, fie il iei cu iesiri hi-level ca sa-l conectezi pe amp impreuna cu boxele; fie il legi direct la placa de sunet si il setezi dupa ureche la ce frecvente sa intre.

| Frank51 explică (pentru Utilizator1234):

La asta m-am referit si eu, subwooferul poate suporta maxim 400w, dar nu m-am exprimat bine. Deci practic nu o sa ajunga 50w...

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Frank51):

Ca tot veni vorba, SW-ul poate suporta si mai mult. Problema se pune atunci cand livrezi watti cu prea multe distorsiuni. Caci unui amp slab ii va creste THD-ul ca nebunul aproape de puterea maxima (chiar si daca are 2x10W sau 2x1000W). Daca ai asculta un amp bun de 50W pe canal care are THD sub 0.01%) si difuzoare eficiente (90db sa zicem) ai fi surprins cum nu-ti rezista urechile la asemenea presiune sonora.

Contrar credintei populare, o putere de 50W cat mai curati, cu THD mic, inseamna destul de mult pentru o camera de ~20mp.

La SW-ere active, un exemplu bun e Focal Dome, ce costa 2500 Ron, si declara o putere reala de 100W si crede-ma ca e mai mult decat poate suporta o sufragerie normala de bloc la filme si alte efecte de genul. Puterile date de producatori pe la scule mai ieftine sunt lasate pentru marketing, ca altfel nu-si atrag clientii. Exemplul cu Focal l-am lasat pentru ca Focal e un brand Hi-Fi, de fapt un colos, ce nu-si permite sa umfle specificatiile "prea mult" pentru ca sculele lor ajung in diverse teste unde se afla imediat adevarul.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Frank51):

Din naiba stie ce motive, site-ul asta nu-mi mai posteaza raspunsurile intregi. In fine...

| h3llboy666 a răspuns:

Un amplificator de 2x400w sau iti iei un subwoofer de 50w care sa mearga cu amplificatorul tau.