| anonim_4396 a întrebat:

Ce antivirus free sa instalez pe PC ( am Widows 10 )
Care e mai bun?
Daca se poate vreau niste argumente serioase

Răspuns Câştigător
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Avast Free Internet Security
-Stabil.
-Isi face treaba foarte bine impotriva la majoritatea virusilor.
-Nu consuma multe resurse.
-Interfata placuta, usor de inteles.
-Game Mode, functie in care atunci cand te afli intr-un joc o sa treaca pe modul Silent ce prespune consum de reusrse foarte mic, aproape nul si nu te deranjeaza cu notificari. Dar tot lucreaza in acest timp.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi si aici cele mai bune programe antivirus gratuite, cu argumentele autorului articolului:
https://www.giz.ro/software/cel-mai-bun-antivirus-gratuit-27329/
De asemenea gasesti destule alte articole, cauta pe internet cu programe antivirus gratuite 2017.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei protectie serioasa, atunci iti recomand AVG Free.
A gasit multe alte atacuri de virusi pe care nici unul din cele laudate inainte nu le-au gasit. Invers NU am intalnit vreun alt antivirus care a gasit ceva "scapat" de AVG!

| Superior a răspuns (pentru Bula):

De fapt cand l-am incercat mi-a sters toate jocurile, aplicatiile si inclusiv pe el insusi. Nu mai bag AVG cat traiesc happy

| Bula a răspuns (pentru Superior):

Inseamna ca ai avut calculatorul tare virusat.

Un antivirus se instaleaza al treilea, imediat dupa instalarea windowsului si ale driverelor, fara sa fie conectat net-ul! Cand este gata instalat, atunci se conecteaza netul, se face upgrade-ul AVG-ului, dupa care se scaneaza intreg sistemul.
Abia cand cele de mai sus au fost facute, se va downloada si instala orice alt program!

| Bula a răspuns (pentru Superior):

Nu-ti pune nici un antivirus si nu vei sti cand esti virusat tongue

| sorinake a răspuns:

AVAST.
Il folosesc de peste 10 ani si nu ma despart de el. L-am instalat clientilor cat si prietenilor.

Toate argumentele lui AlexGamer2 sunt corecte.

| sorinake a răspuns:

Razvan, te contrazic.
CEL MAI BUN ANTIVIRUS, esti tu. Tu cel care navighezi pe internet.
Daca nu intri pe site-uri suspecte, nu dai click pe toate gogomaniile alea de pe Facebook gen "afla varsta cand o sa mori", descarci doar de pe site-uri de incredere si doar dupa ce te documentezi inainte, nu deschizi fisiere suspecte primite pe email... doar atunci nu ai nevoie de nici un antivirus big grin

Si lista poate continua.

Chiar si asa, eu instalez oricand Avast pe laptop pentru ca nu il folosesc doar eu.
Si cand nu mai am licenta la el pentru versiunea full, stau cu versiunea gratuita, inregistratata pe tot anul.

| anonim_4396 explică (pentru sorinake):

De acord cu tine..trebuie ai un pic de "capățână" si va fi totul okay.

| RAY a răspuns:

Avira

| RAY a răspuns:

Nici eu nu am antivirus, mai dau cate o scanare cu malwarebytes cateodata

| lpavel a răspuns:

Avira!

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Norton security