| LoveMe1 a întrebat:

Ce aparat foto sa-mi aleg: Sony Alpha 5000 sau Canon eos m10? Sau poate aveti alta varianta pentru mirrorless?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

La Sony tine acumulatorul mai mult, e mai usor, si daca te intereseaza sa schimbi obiectivul, ai de unde alege (vreo 50 vs 7 la Canon).

Canon iti ofera un mic avantaj la fotografia in rafala (4 vs 3 la Sony, ),
49 puncte de autofocus (vs 25 la Sony)
blitzul integrat bate 5m (vs 4metri la Sony).
Si mai era ceva. Ecran cu rezolutie mai mare (1. 040k vs 461k ) si touchscreen.

Sunt oarecum asemanatoare, insa avand in vedere ca m10 e mai nou, as merge pe el.
Alta varianta ar fi, dar e mai scumpa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți recomand Sony.
O comparație: http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-M10-vs-Sony-Alpha-a5000

| francut a răspuns:

Ambele marci sunt bune.
Vezi care te avantajeaza.

| XYZ02 a răspuns:

Personal as merge pe un A6000 SH, era unul la F64 pe la 1500 body only, cu 15k cadre trase.
Dar acum nu mai vad sectiunea SH de la F64, si-au facut update la site si sectiunea nu mai e valabila, oricum pe olx il gasesti pe la 1500+ cu obiectiv.

| roanunt a răspuns:

Acum depinde ce vrei sa faci cu aparatul respectiv. Eu merg pe o varianta de aparat foto DSLR, dar fiecare stie ce vrea de la aparatul respectiv. Un DSLR se poate imbunatati permanent.