| Alexandr1onnn a întrebat:

Ce ar fi mai bine pentru o lampă led, wați mai mulți și volți mai puțini sau invers? Una are 5 V și 10 W, cealaltă are 10.9 V și 0.05 W

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Întâi să știi ce vrei tu de la ea. Dacă vrei lumină puternică wați mai mulți, și viceversa.

| Alexandr1onnn explică (pentru Frank51):

Poți detalia, te rog? Dacă vreau lumină puternică, wați mai mulți și volții mai mulți pentru ce ar fi buni?

| Frank51 a răspuns (pentru Alexandr1onnn):

O tensiune mare nu este necesară pentru aplicații uzuale, doar la liniile de înaltă și foarte înaltă tensiune, unde trebuie să fie randamentul mare.

| dinaprilie a răspuns:

Mai trebuie sa fie si amperajul prin formula asta. La 10, 9v si 0, 05w cati amperi ai?

| Alexandr1onnn explică (pentru dinaprilie):

Nu scrie nimc despre amperi. Îmi poți spune pentru ce ar fi buni volții mai mulți? Am înțeles că wații sunt pentru lumină puternică

| relian a răspuns (pentru Alexandr1onnn):

V-Volt = energie
A-Amper = cantitate de electroni
Wat = A+V.
Deci lapa aia de consuma mai multi wat, este mai puternica.

Volti mai multi is necesari cand ii transporti pe distante lungi folosind mai putini amperi, adica electroni.

| GPA a răspuns:

Creșterea de putere este direct proporțională cu consumul, asta înseamnă că, cu cât puterea unei lămpi/bec este mai mare, cu atât va crește și expunerea de lumină și consumul din rețea. Tensiunea de alimentare n-are nicio treabă, ai tensiuni continue, conversia se face automat de la 220V output, printr-un transformator, la input necesar pentru funcționare.
Câți lumeni și cât Watt scoate sursa de lumină, asta trebuie să urmărești.

0, 05 W numai lampă nu-i. Mergi pe 10W, pe Led asta ar însemna 650-700 de lumeni.