| Ratnagar a întrebat:

Ce are calculatorul daca se deschide unitatea dar nu se aprinde monitorul?

15 răspunsuri:
| danimotenel a răspuns:

1.incearca sa vezi daca firele sunt bine puse si nu sunt rupte.
2. Poate fi de la monitor, incearca monitoru la alt PC.
3. Poate fi de la placa video incearca alt monitor la pc-u tau.
Daca gasesti cauza incearca sa apelezi la un service sau la cineva care stie daca e poate repara(in cazul placi video o schimbi direct ca daca e arsa nai ce sa mai repari si monitorul la fel)
4. poate fi problema de la blaca de baza incearca sa vezi daca merge dupa mai multe restarturi, insa cel mai bine il duci la un specialist.

| edytzu4 a răspuns:

Nu face firu' ala contact in monitorwinking!

| Ponce a răspuns:

Pai asa am patit si eu la fel la fel la fosta mea unitate :
Pornea unitatea dar nu pornea monitorul si dupa cateva restart-uri se aprindea si am mers asa cu el pana nu s-a mai aprins deloc ..Deci iti sugerez sa-l duci la un Specialist sau la un Servicewinking

| gicaputinica a răspuns:

Placa video sau conexiunea (cablul) cu ea.

| Valentyn22 a răspuns:

Pai ar putea sa fie o gramada de chestii de ex:Monitoru ars, placa video arsa, sau poate ai vreun fir care nu face contact verificale.

| anutza6117 a răspuns:

Si mie mi se mai intampla. vezi ca monitoru are un fir la spate. uitate daca e bagat bine.

| MrHeadshot a răspuns:

Poate sa fie si de la RAM!

| Favorite a răspuns:

Asa am patit si eu. Uite un sfat daca a trecut termenul de garantie arunca o privire inautru si vezi daca face contact cablul video de la monitor la unitate.De ce nu incerci sa pui monitorul la o alta unitate sa vezi daca merge, daca merge monitorul la alta unitate inseamna ca problema e unitatea ta nu monitorul.Eu asa am facut ...Monitorul meu mergea la alta unitate numai la aia care trebuia nu. Vezi si tu...sau cel mai bine e sa te duci cu el la un service si le spui de problema straight face\

| emblem23 a răspuns:

Ori ai probleme cu monitorul, ori cu cablul de la monitor la unitate, ori trebuie curatat de praf, daca e mai nou si mai si fumezi in camera asa se intampla, aceeasi problema am avut-o si eu si l-am dus la reparat si nu au avut ce sa ai faca decat sa il curete, si mi-a mai facut odata figura asta si l-am curatat singura si de atunci nu mai am probleme. pune aspiratorul pe el, daca ai si buton de suflare aer la aspirator e ok, daca nu merge si asa... funda plz

| TryBaL a răspuns:

Pentru inceput, tind sa cred ca placa video este vinovata. Daca PC-ul a rulat perfect pana la data in care acesta nu a mai pornit corect, mai mult ca sigur, o componenta a cedat. Piuitul difuzorului, confirma aceasta. Putem afla relativ usor, daca placa video trebuie schimbata.

1. Deschidem unitatea PC.
2. Porinim calaculatorul (atentie sa nu atingeti componentele din interiorul unitatii in timp ce acesta este pornit). Incercam sa observam daca ventilatorul placii video se invarte corect, si de asemenea, simtim miros de ars.

Daca totul pare OK :

3. Oprim calculatorul.
4. Verificam placutele de memorie, le scoatem din sloturi si verificam dupa urme de arsura (pete negre).

Daca totul pare OK :

5. Reintroducem o singura placuta de memorie in slot, si repornim calculatorul (astfel in cat sa testam fiecare placuta de memorie in parte - in cazul in care avem mai multe.)

Daca totul pare OK :

6. Verificam condensatorii placii de baza. Cautam sa observam daca acestia sunt umflati.

Daca totul pare OK :

7. Verificam procesorul, mai exact ventilatorul acestuia sa nu fie imbacsit de praf.

- In cazul in care problema nu s-a rezolvat, mergeti cu unitatea la o firma de depanare PC pentru a confirma problema si implicit solutia : o noua placa video!

| Miha47 a răspuns:

Posibil sa fie placa video deoarece asa am patit si eu.

| DeejaYang a răspuns:

Pot fi mai multi vinovati.

Am avut si eu aceeasi problema si imi si tiuia de vreo 3 ori cand porneam unitatea.

Incearca sa schimbi memoriile RAM intre ele daca ai mai multe, mai mult ca sigur una din ele e arsa [ probabil, la mine asta a fost ].

2. Verifica monitorul la alt PC.
3. Verifica placa video la alt PC.
4. Daca nu merge nici asa, incearca alta placa de baza compatibila cu sistemul, altceva nu am ce zice.

In orice caz, daca vrei sa te scutesti de toate astea da restart-uri pana merge, iar intr-o zi nu se va mai porni deloc.

| Bogdan_Andrei_Popa_1995 a răspuns:

Alta posibilitate este aceea ca sursa nu functioneaza corect.

Alte răspunsuri
| Alecs_Alex_1997_YkjQ a răspuns:

Asta patesc acum eu, mi se aprinde unitatea si monitorul, dar dupa mi s-a inchis monitorul intra in standby si calculatorul merge. straight face