| agent0010 a întrebat:

Ce are nevoie o placa video sa mearga jocuri cu grafica mare

Răspuns Câştigător
| RaduTN a răspuns:

Totul este important la o placă video.
Capacitatea: 512MB, 1GB, 2GB.
Memoria ram: DDR2, DDR3, DDR5.
Lățimea de bandă: 64-bit, 128-bit 256-bit.
Chipset-ul: nVidia sau AMD. Și aici sunt multe modele, cu cât e chipsetul mai nou, cu atât e mai bine deoarece este o tehnologie nouă.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De un i7

| Frank51 a răspuns:

Memorie multa, bus mare, arhitectura noua, cel mai nou directx, frecventa procesor si memorie mare, cel mai recent driver etc. De obicei o placa video cu memorie 2048mb, bus 256 bits, frecventa procesor peste 1GHz si frecventa memorie peste 5GHz, este de ajuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general o placa video cu 2048mb gddr5, latimea de banda de 256 bit, un gpu de peste 1ghz frecventa este okay. Bineinteles trebuie sa lucreze alaturi de un cpu pe masura. N-are sens sa cumperi o astfel de placa si s-o pui langa un pentium.Vei avea nevoie de un i5.

| Romb3r a răspuns:

Memorie mai mare de 2 GB
Tipul memoriei sa fie cel putin DDR5
Bandwidth mai mare de 100 GB/s
Shader de 5.0
O viteza a core-ului cat mai mare