| anonim_4396 a întrebat:

Ce are? Va rog frumos sa ma ajutați! L-am deschis a mers 5 minute si după s-a închis. Când il deschid apare asta https://postimg.cc/mzqkXQMW

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca mai este in garantie il duci inapoi la altex, si ei trebuie sa i ti dea altul sau banii inapoi, doar daca nu ai umblat tu in el il poti duce in garantie, daca ai umblat si l ai desfacut pa, pierzi garantia, mîine mergi cu laptopul la altex, sa il pui asa cum l ai cumparat de la ei, in cutia lui originală cu actelele cu care l ai cumpărat chitanțe garantie cartile lui tehnice, ca sa vadă cei de acolo ca aparatul este nou in garantie, sa ai acumulatorul lui original in cutie, si bateria laptopului sa fie in laptop, tu cînd l ai cumpărat? Anul acesta sau anul trecut?

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut este laptop sau desktop,

| asdfgsgj123 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Laptop

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru asdfgsgj123):

Dul in servis posibil este hardul bulit, numai in servis o sa aflii cauza., ce marca e? Si cum a apărut defectul? Brusc sau treptat.

| asdfgsgj123 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

E Dell si a apărut brusc ma uitam pe Youtube si s-a stins..Si mi-a apărut ceva sa dau f5 am făcut un test si scris ca nu detectează hardu

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru asdfgsgj123):

Sa dus hardul.Trebuie schimbat.

| asdfgsgj123 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Dar era laptopul nou de la altex...

| asdfgsgj123 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

L-am cumpărat acum o saptamana

| asdfgsgj123 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Inca ceva daca am un laptop vechi care are tot 500 gb pot sa il schimb la asta(laptopul ala nu il mai folosesc ca nu mai merge ecranul)

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru asdfgsgj123):

Nu stiu, acest lucru îi poti intreba la altex daca mai au promotia rabla la electronice, il dai pe ăla vechi si ei i ti dau o reducere cu care poti cumpara altul nou, mergi cu ăsta care este in garantie sa te ajute, si pentru celălalt laptop pe care il ai îi intrebi pe ei daca mai au campania rabla la electronice, si ei o sa i ti spună daca mai au trebuie sa vi cu acel laptop vechi dar tot asa sa fie complet cu bateria lui originală si încărcatorul original, ca daca il duci incomplet nu ti l primeste.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru asdfgsgj123):

Daca mai este in garantie il duci inapoi la altex, si ei trebuie sa i ti dea altul sau banii inapoi, doar daca nu ai umblat tu in el il poti duce in garantie, daca ai umblat si l ai desfacut pa, pierzi garantia, mîine mergi cu laptopul la altex, sa il pui asa cum l ai cumparat de la ei, in cutia lui originală cu actelele cu care l ai cumpărat chitanțe garantie cartile lui tehnice, ca sa vadă cei de acolo ca aparatul este nou in garantie, sa ai acumulatorul lui original in cutie, si bateria laptopului sa fie in laptop, tu cînd l ai cumpărat? Anul acesta sau anul trecut?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersii pentru fundă

| RAY a răspuns:

Chesti de genul se rezolva la service nu pe TPU, nu iti baga mana in el

| bebicuts a răspuns:

- Vezi cablurile care conecteaza HDD la placa de baza sa fie conectate
-Hard-ul cu sistemul de operare poate sa fie defect
-Sistemul de operare e corupt si e nevoie de reinstalarea acestuia
-Poti intra in setari la BIOS, iar la "BOOT MODE" sa selectezi UEFI/Legacy
-Poti incerca sa dezactivezi "Network Boot" tot din BIOS, apoi sa verifici ca primul pe lista "Boot Priority Order" sa fie hard-disk-ul.
Cum spune si RAY, cel mai sigur e sa-l duci la cineva care se pricepe. Bafta!

| asdfgsgj123 a răspuns (pentru bebicuts):

La boot mode selectez pe amândouă sau doar una?

| asdfgsgj123 a răspuns (pentru bebicuts):

Am făcut ceva test toate au fost bifate cu verde dar la hard drive mi-a arătat ca nu poate fi găsit. aveam hdd 500 gb laptopul e luat de o săptămână si puțin...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru bebicuts):

Nu este de la nici un cablu, el are laptop este greu sa il repare el.