Întrebare recomandată | CalledTrudix a întrebat:

Ce avantaje si dezavantaje are windows 11?

8 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Avantaje că nu e 10 dezavantaj că nu e 12?

Răspuns utilizator avertizat
| UserRo10 a răspuns:

Dezavantaj: Nu poti da drag and drop intr-un folder din bara de activitati

| CalledTrudix explică (pentru UserRo10):

Dar e bun pentru gaming?

| CyberDune28 a răspuns:

Avantaje: intra mai repede in windows, ai tabs la exporer
dezavantaje: trebuie sa dai sa afiseze fiecare pictograma in parte in system tray (sa nu le mai ascunda)

| Samuel112 a răspuns:

Avantaje:

1.Design-ul modern: Windows 11 are un design modern și atractiv, cu un nou meniu Start, un aspect curat și un mod oscilant.

2.Performanță îmbunătățită: Windows 11 aduce îmbunătățiri semnificative în ceea ce privește performanța. Aceasta se datorează actualizării nucleului Windows și a tehnologiei de optimizare.

3.Compatibilitate cu aplicațiile mai vechi: Windows 11 are o compatibilitate sporită cu aplicațiile și jocurile mai vechi, făcându-le mai ușor de instalat și de utilizat.

4.Securitate îmbunătățită: Windows 11 vine cu funcții avansate de securitate, inclusiv securitatea hardware, protecția împotriva malware-ului și criptarea datelor.

Dezavantaje:

1. Cerințe de sistem ridicate: Pentru a instala Windows 11, sunt necesare cerințe de sistem mai ridicate decât cele necesare pentru versiunile anterioare de Windows. Acest lucru poate face ca actualizarea să fie dificilă sau imposibilă pentru anumite sisteme mai vechi.

2.Compatibilitate cu anumite aplicații: Deși Windows 11 este compatibil cu multe aplicații mai vechi, există și cazuri în care anumite aplicații pot să nu funcționeze corect sau să nu fie compatibile cu noul sistem de operare.

3.Probleme de compatibilitate cu hardware-ul: Unele dispozitive și componente hardware pot să nu fie compatibile cu Windows 11, ceea ce poate cauza probleme de performanță sau poate face ca anumite dispozitive să nu funcționeze deloc.

4.Lipsa de personalizare: Windows 11 poate fi mai limitat în ceea ce privește personalizarea decât unele dintre versiunile anterioare de Windows. Acest lucru poate fi frustrant pentru unii utilizatori care doresc să-și personalizeze experiența de utilizare.

O zi frumoasa!

| Dandiiiiiiii a răspuns (pentru Samuel112):

Mai mult dezavantaje decat avantaje. Pentru ca designul nu conteaza deloc.