| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Ce capacitate interna (Cati GB)au PC cu procesul Intel Core I9!?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu are nicio legatura cati Gb are un HDD cu ce putere si model este procesorul i9, procesorul are frecventa, coruri (nuclee), cache el este in directa legatura cu placa de baza pe care se si monteaza nu cu HDD-ul/SSD!

| Wr3nch a răspuns:

?laughing) La ce te referi man? La frecventa procesorului, RAM sau spatiu de stocare?

| NLS a răspuns:

Poate avea cât doresti, in functie de cat mălai dispui.
Stocarea nu are treaba cu procesorul.
Poti avea un HDD de 18TB pe un i3,
sau un HDD de 40GB intr-un sistem cu i9.
Sau chiar HDD de 20GB, daca instalezi un Linux, (Windows 10 are nevoie de spațiu mai mare de 20GB.)

De exemplu eu am conectat un HDD de 12TB la un laptop cu procesor i5 3360M. (prin USB si alimentare, exista adaptoare)

| Dismally a răspuns:

Cati vrei tu, iti pui cate hard-uri vrei. Eu am 5 tera spre exemplu, asta ar insemna cam 5000 gb.

| VoidEternal a răspuns:

Performanta procesorului e data de frecventa la care rulează. Ea se măsoară în Ghz. (Gigahertzi)
Dacă vorbești de GB adică gigabytes, atunci te referi la stocare sau la capacitatea RAM-ului. Ele se aleg independent de procesor.

| flixbuster a răspuns:

Procesorul nu are spatiu de stocare in GB ci viteza in GHz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati vrei tu

| Ciocinta_Alexandru_1976 explică:

Ma refer la spațiu de stocare al Calculatorului!

| Simpatic a răspuns (pentru Ciocinta_Alexandru_1976):

Tocmai ti s-a spus asta, spatiul de stocare al PC-ului /laptopului este dat de de marimea Hard diskului si/sau a SSD-ului si nu are legatura cu procesorul, HDD e una procesorul e cu totul alta.