| anonim_4396 a întrebat:

Ce căuta șarpele în Rai!?
Dacă Dumnezeu este atotștiutor!?

7 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Dumnezeu l-a trimis.

| zilog a răspuns (pentru aXy99):

Dumnezeu care este atot știutor și-a făcut singur concurență? care să atenteze la tronul Său șî viața veșnică!? Care să vrea să ii ia locul!? Tare plictisit trebuie să mai fi fost!?

Răspuns utilizator avertizat
| aXy99 a răspuns (pentru zilog):

Nu e vorba de concurenta. Voia sa-i dea afara pe amaratii aia doi din rai si-a cautat un motiv.

| zilog a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu nu exista si și-a făcut concurență pe Satan doar ca să aibă cu cine să se compare
si pe oameni ca să ii bage in jocul lui
sa aibă si aplaudaci
Dumnezeu este un fel de manelist care vrea dușmani ca să aibă valoare
este invidios gelos mânios... și răzbunător
si pedepsește cu moartea veșnică
pe cei ca mine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai întâi trebuie să înțelegi cine este șarpele, cand a fost creat și ce rol are.
Șarpele este primul gând rau, din fiecare om, care se împleticeste în pomul nostru numit creierul, sau cunoștința binelui și răului.
Da, evenimentul din geneza e unul simbolic și plini de semnificații.
Nu oricine înțelege duhovniceste partea cu Adam si Eva deoarece multi sunt firești și gândesc fireste.
El(sarpele) îti șoptește lucruri neadevărate, rele și tu le accepți, se instalează frica și apoi vei accepta șoapta celui rau.
Eva s-a mintit pe siesi și și si-a vorbit în creierul cunoștinței binelui și răului.

Apoi sarpele a fost creat dupa Adam și Eva nu înaintea lor, deci scopul lui este de a ne face pe noi sa mințim, curvim, mândrim, invidia, a urâ, a lovi și cate și mai câte vin din pomul nostru care a prins rădăcini odată cu varsta.

| nigelb a răspuns:

Nu inteleg cum intrebarea asta e in categoria tehnologie.