| DenqOO a întrebat:

Ce companii vi se par ca fac laptopuri foarte bune?

21 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apple

| mgtow a răspuns:

HP - sau marci care le asambleaza in japonia. Leptopurile actuale cedeaza mai repede fata de alea vechi, al meu e din 2010 si mi-a zis un ITst ca am noroc pentru ca va rezista destul de mult fiind un model facut ca la carte

| DenqOO explică:

Deci stiu ca Apple fac foarte bune, dar nu am avut ocazia sa lucrez pe unul.
Pe partea de laptopuri cu Windows, Asus fac laptopuri bune.

| Ødegaard a răspuns:

HP și Toshiba

| DenqOO explică (pentru mgtow):

Si eu am un HP din 2014, care merge bine si inca il are mama si il foloseste.
Am luat un Lenovo in 2018, a fost varza si am fost nevoit sa imi iau unul nou, Asus.

| raMLesS a răspuns (pentru DenqOO):

laughing)) exact asa si eu, mi-am luat tot in 2018 un Lenovo, varza frate, am fost de 4-5 ori cu el in service. Acum mi-am luat un Asus la fel ca tine si e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaa și să revin cu încă un producător de top : Dell Alienware.

| Frank51 a răspuns:

Toate cele de bază, Acer, toschiba, Dell, Asus, HP, Microsoft, Apple, xiaomi, m-aș feri de nume ciudate precum liuhuang sau xixuluma sau pizluawi laughing

| Simpatic a răspuns:

Parerea mea ca flaghipurile de obicei sunt cele mai fiabile si bune, adica toate marcile cunoscute fac laptopuri si entry-level si game de sus.
Eu din ce am detinut seriile HP omen si Asus ROG pot sa zic ca sunt foarte bune.
Am auzit pareri bune si despre Lenovo dar nu ma pot pronunta ca nu am detinut.
Cand iei un laptop ca sa te tina nu il cumperi pe cel mai ieftin din gama ci ori unul de varf ori unul de clasa medie, eu de obicei cumpar de clasa medie si totdeauna laptop de gaming nu pentru gaming neaparat ci pentru ca sunt performante si aduc cat de cat cu PC-urile performante.

| NLS a răspuns:

Toshiba si partial Acer si Lenovo nu sunt prea stralucite.

Insa Lenovo si Acer au si modele EXTREM de bune.

In rest, tot ce vine de la DELL, HP, ASUS, Huawei, sau MSI e ok.

Performanta si fiabilitatea o dicteaza pretul in primul rand, care se traduce prin componentele si tehnologiile de racire folosite.

Cea mai mare problema a unui laptop a fost si ramane racirea.
De aceea au procesoare relativ slabe inauntru, cu TDP de maxim 45W (in general e 35W, 45W au putine modele) pentru ca un procesor normal de desktop nu ar putea fi racit.
Si aici depinde de la model la model cum a fost conceputa racirea, nu conteaza prea mult producatorul, pentru ca iti arat laptopuri construite prost la absolut toate brandurile cunoscute. (e vorba despre cele ieftine in principiu. La laptopuri functioneaza de minune zicala - cat dai, atata face.)

Pe de alta parte, exista (chiar si pe TPU) persoane care dau 6500 de RON pe niste laptopuri varza, cunosc caz concret.
Extrem de slab pentru acei bani, singurul avantaj fiind ca era ultrabook, deci extrem de subtire si usor, insa persoana avea nevoie de putere bruta.
Cand nu stii ce sa alegi, si nici nu intrebi inainte, iti meriti soarta.

Deasemenea, alta problema vine din faptul ca laptopurile care au procesoare mai puternice sau racire mai anemica, au nevoie de multe fante de racire, fante care atrag si praf in timp, ceea ce scurteaza durata de viata a procesorului, din moment ce racirea nu se mai realizeaza eficient, si posesorul nu il duce la curatat.
Am vazut atat de multa lume folosind laptopul in pat pe patura, si apoi se mira dupa 2 ani ca nu mai merge cum trebuie.
Or fi ele gandite pentru mobilitate, dar praful si scamele sunt cei mai mari dusmani al lor.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Eu am in Lenovo Legion...e superb!
Personal, consider ca Dell e cel mai bun, dar e si mai scump.

| Mirel4412 a răspuns:

Odata ce se folosesc piese comune la toate: Intel sau amd, ram de la aceleasi firme, etc, toate laptopurile sunt bune, mai putin alea din china sau pakistan unde poate au un FAB 250 ascuns sub carcasa

| MihaelaDart a răspuns:

Pe langa Apple, Sony Vaio si Toshiba.

| BilaRomânească a răspuns:

Asus si Lenovo

| relian a răspuns (pentru NLS):

De aia au procesoare slabe laughing au procesoare ce se pun la laptopuri,nu poti monta un procesor de desk pe un laptop,pentru ca nu ai cum,nu este spatiu,nu din alte motive,de racire sau ce spui tu.
Procesoarele sunt pe categorii,pentru laptopuri numite si mobile, pentru desktopuri, pentru servere si care or mai fi.
Intra la Intel si vezi
. Referitor la pat, la patura ca unia tin laptopul asa, pai cineva care are un Apple numai asa tine laptopul si mergs struna, il are cred ca din 2014 si n-are nici o problema nici acum laughing deci despre ce vorbim aici.
Sa il duca la curatat nici pomeneala,nu la dus niciodata.
Deci ce conteaza la un laptop la un desktop nu-i racirea,alea is facute sa fie racite normal,este vorba de placa de baza si cum este facut acel laptop,restul is povesti.
De aia tu niciodata no sa poti face un laptop sau desk ca si o firma, nu exista, nu ai de unde lua piesa de baza, adica placa de baza, aia este facuta special pentru acea firma pentru acel model, placa aia nu exista sa fei la vanzare.
Aia face diferenta intre firmele astea care asambleaza calculatoare..In rest toate piesele is la fel, sistemul de operare la fel, cu exceptia lu Apple care are propriul sistem de operare, deci calc lor is mai bune avand in vedere ca ei au totul al lor.

| gabicoo a răspuns:

Dell și HP!

| Eibogu a răspuns:

HP-recomand o companie foarte bună!)

| CroitorașulCelViteaz777 a răspuns:

Dell Latitude SH

| Simpatic a răspuns:

Durex aia care fac cele mai bune prezervative? happy

| Simpatic a răspuns (pentru Laurentiu_Barbu_1985):

Ai dreptate Dell face cele mai bune laptopuri se numesc Alienware sunt precum Mercedesurile noi intre masinile premium adica definitia premiumwinking