| berlin a întrebat:

Ce configuratie trebuie sa aiba un pc pentru a instala windows7 ma refer memorie de ram placa de baza placa video si altele.

4 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Ar fi fos mult mai simplu sa cauti pe google "cerinte de sistem pentru windows 7" decat sa stai sa postezi intrebari pe TPU si sa te gandesti o juma' ed ora care o fi raspunsu' corect...
Daca vrei sa iti instalezi windows 7 pe un sistem mai vechi si esti pasionat de jocuri, nu iti recomand, pentru ca iti ingreuneaza sistemul. Daca navighezi pe internet si asculti muzica, nu o sa ai probleme cu windows 7 chiar daca este instalat pe un sistem mai vechi.

| andreyuu a răspuns:

Valoare optima ii cam 1 Gb RAM, procesor cu clock peste 2 Ghz, si 512 Mb placa video (daca ii dedicata ii si mai bine).

| SDC a răspuns:

Conform PC WORLD, cerintele minime pentru Windows 7 sunt:

- procesor: 1GHz (32 bit sau 64 bit)*
- memorie: 1 GB(32bit)/2 GB(64bit)*
- spatiu pe hard disk: 20 GB*
- placa video: 128 MB (cu suport DirectX 9 pentru interfata Aero)*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)

1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)

spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți)

Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent