| anonim_4396 a întrebat:

Ce contine bara de stare din Paint?

2 răspunsuri:
| Bianqita a răspuns:

· Bara de stare (Status Bar) contine:

- zona de informare – afiseaza informatii despre instrumentul pentru desenare indicat sau optiunea de meniu indicata

- Caseta cu pozitia cursorului arata coordonatele pixelului selectat sub forma x, y. Continutul ei se modifica in functie de pozitia mouse-ului

- Caseta cu dimensiunea zonei selectate arata sub forma a x b, lungimea (a) si latimea (b) a dreptunghiului zonei selectate

· Planseta sau zona de lucru este spatiul in care se poate desena sau modifica desenul. Zona de lucru poate sa fie mai mare decat ceea ce se vede in fereastra. In acest caz se folosesc barele de derulare (scrollbars), pentru a avea acces si la celelate zone ale plansetei.

| SentimenteColorate a răspuns:

Contine culori forme si multe altele intra sa vezi succes :X