| Intrebari373626 a întrebat:

Ce contine un aparat foto?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Un raspuns de nespecialist e urmatorul: Are un sistem de lentile cu motorase pentru focalizarea imaginii pe un senzor ce transforma imaginea in semnal electric care e preluat de circuite care transforma acel semnal in fisier de date ce contine imaginea respectiva. Contine si circuite care scriu si citesc carduri de memorie, ecran lcd color si circuitele corespunzatoare pentru vizualizarea in direct imaginii captate de senzor si pentru a vedea imaginile stocate pe card, blitz pentru iluminare, Are si difuzor pentru redarea sunetelor, deci si amplificator audio, microfon pentru captarea sunetului, senzor de orientare pentru a stabili orientarea pozei, ceas care asigura inscrierea datei si orei in fisierul imagine. In functie de model, poate avea si alte circuite: senzor infrarosu pentru telecomanda, circuit wifi, nfc pentru transfer fisiere si telecomanda si cred ca lista poate continua. Dupa cum vad, are o structura asemanatoare cu aceea a unui calculator sau telefon mobil si e condus de un soft sau sistem de operare (firmware). Evident ca are si memorie ram si rom.

1 răspuns:
| Intrebari373626 explică (pentru Algo098):

Asta stiu si eu, pe mine ma intereseaza circuitul transistroi rezistente etc