| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti ca este mai indicat pentru racirea unui laptop: un stand cooler cu un singur ventilator sau cu doua?
Cred ca ar fi mai bun unul cu un singur ventilator deoarece mie mi se incalzeste doar partea stanga si as putea sa mut laptopul putin mai in dreapta, astfel incat partea aceea sa fie exact pe ventialtor. Dar poate e mai eficient unul cu doua ventialtoare, deoarece raceste toata suprafata laptopului. Voi ce credeti?

6 răspunsuri:
| annakarenina a răspuns:

Din cate stiu, exista cooler cu ventilator central.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E logic raspunsul.
Cel cu doua ventilatoare e mai puternic si mai eficient.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca cu doua ventlatoare.dar nu crezi ca mai ieftin este sa dai laptopl la curatat de praf si de schimbat pasta termoconductoare? Laptopurile se mai incalzesc chiar daca au fost curatate dar joci un joc sau mai multe peste puterea lui.Deci chiar daca adaugi 5 ventilatoare, daca il fortezi crapa dupa un timp.

| Robi1444 a răspuns:

Normal, cu cele 2 ventilatoare raceste mai bine laptopul ca este o forta mai puternica.

Răspuns utilizator avertizat
| Decicumzici a răspuns:

Mie ajunge sa stea laptopu pe cooler pad fara ventilator pornit si se raceste. Daca pornesc si ventilatorul la fel sunt temperaturile. Fanu e degeaba. Faza care ajuta e sa fie gol de aer sub laptop de macar 3 degete inaltime. Pui o carte sau ceva. Cineva zicea ca fanurile sa ajute in totalitate cele din pad, trebuie desfacuta carcasa laptopului sub el sa bata fanurile direct pe placa de baza. Sau sa traga aerul cald afara, in fine.