| Nicky29 a întrebat:

Ce driver imi trebuie ca sa imi mearga netu pe un calc formatat si nu are drivere?

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

Driverul placii de retea.
Dai asa start -> run -> dxdiag si la sistem model ai modelul placii de baza. Cauta modelul placii de baza pe net si vezi ce placa de retea ai apoi cauti driver pentru modelul respectiv de placa de retea.
Pentru alte intrebari si tutoriale despre calculatoare uite aici un site fain: http://www.tutorialepc.ro

6 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Ai nevoie de driverul de la placa de retea care se gaseste de obicei pe cd-ul cu toate driverele placii de baza.

| Claudiu2011 a răspuns:

Driveru de la placa de retea ca sa tio activeze si dupa aia restul le scoti de pe net

| mihai_1207 a răspuns:

Pai daca e formatat si nu are un sistem de operare iti trebuie sistemul cu pricina adica Windows, Linux etc. Daca ai Windows si niciun driver instalat, trebuie sa instalezi driverul placii de retea ca sa stie placa cu pricina sa comunice cu PC-ul tau. La sisteme de operare moderne nici nu ar trebui sa fie nevoie sa instalezi driverul, doar sa stii sa configurezi conexiunea la net.

| Epurean a răspuns:

Iti trebuie driverul de la placa de baza, apoi driverul de la modem (daca ai net prin modem). Daca ai net prin LAN (gen RDS) ai nevoie doar de driverul de la placa de baza.In caz ca ai placa de retea separata si nu iti detecteaza netul, ai nevoie si de driverul de la placa de retea

| TSO7 a răspuns:

Descarca programul acesta: http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/AIDA.shtml si iti spune ce componente ai la calculator. Dupa care cauti pe google driverele. De obicei pentru a merge netul trebuie driverele de la chipset. Bafta

| DoarSile a răspuns:

Model: inspiron m5030 dar nu gasesc pentru xp. sad