| olgamelania a întrebat:

Ce e ala un IP static?

Răspuns Câştigător
| Simon a răspuns:

IP static este IP-ul stabil, routabil. Este IP-ul cu care te connectezi la internet. Acesta nu se schimba la fiecare reconectare cum face IP-ul dinamic. Uite aici despre IP http://fpce9.fizica.unibuc.ro/telecom/internet_prot_ip.htm. Bafta!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua feluri de IP, utilizate pentru identificarea / adresarea unui post de internet: static si dinamic
IP static este un numar de identificare personal permanent, acordat unui utilizator, numar cu care se poate identifica oriunde - ex. IP acordat intr-o retea cablata pt un calculator / router / switch, cu care se identifica totdeauna in retea.
IP dinamic este un numar acordat unui utilizator pe retea "pe moment". Aceasta metoda se foloseste in locuri unde pot aparea si pleca multi utilizatori, in timp. Ex: o retea (locala) de wireless Internet intr-un restaurant - consumatorii vin si pleaca, cand se conecteaza primesc un IP de identificare, care ramane valabil pana ese cu calculatorul din raza de actiune (restaurantul + cativa metrii).

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua feluri de IP, utilizate pentru identificarea / adresarea unui post de internet: static si dinamic
IP static este un numar de identificare personal permanent, acordat unui utilizator, numar cu care se poate identifica oriunde - ex. IP acordat intr-o retea cablata pentru un calculator / router / switch, cu care se identifica totdeauna in retea.
IP dinamic este un numar acordat unui utilizator pe retea "pe moment". Aceasta metoda se foloseste in locuri unde pot aparea si pleca multi utilizatori, in timp. Ex: o retea (locala) de wireless Internet intr-un restaurant - consumatorii vin si pleaca, cand se conecteaza primesc un IP de identificare, care ramane valabil pana ese cu calculatorul din raza de actiune (restaurantul + cativa metrii).

| Midnight Rain a răspuns:

Pe scurt, cand se conecteaza la Internet, fiecare computer primeste un numar unic (un numar IP), la fel cum fiecare telefon are numarul lui, pentru ca datele trebuie sa porneasca dintr-un loc si sa ajunga la un anumit destinatar.

Exista 2 tipuri de IP-uri: IP-uri statice si IP-uri dinamice. Cu un computer avand o conexiune la internet printr-un IP static, numarul ramane acelasi de fiecare data cand se face legatura.
Cu IP-ul dinamic, numarul acesta se schimba de fiecare data cand computerul se conecteaza. Ip-ul dinamic poate fi numit si IP "temporar", tocmai pentru ca ia alte cifre la fiecare conectare.