| anonim_4396 a întrebat:

Ce e CPU? Adica stiu ca are legatura cu memoria PC, dar nu stiu exact ce face CPU.

Răspuns Câştigător
| Krina a răspuns:

Cpu = procesorul (central processing unit)

5 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Unitatea Centrala de Prelucrare (CPU) este, în ingineria calculatoarelor, un set de circuite microscopice care reprezintă procesorul cu informaţiile principale dintr-un calculator. CPU este în general un singur microprocesor creat de obicei dintr-un disc subţire de material semiconductor, de obicei siliciu, cu milioane de circuite electrice pe suprafaţa sa. Unitatea Centrala de Prelucrare
http://www.referat.ro/......_2196.html

| tttitooorp a răspuns:

CPU e procesorul central!

| NimeniCuActe a răspuns:

CPU = Central Processing Unit... sau mai pe scurt procesorul dintr-un calculator, a doua varianta de denumire fiind cea mai populara si cunoscutahappy

| 123456_6075 a răspuns:

CPU este procesorul calculatorului...proceseaza toate datele de operare dintr-un calculator

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

CPU, este un circuit electronic digital, foarte dens, ce se comporta ca asemanator unui calculator de buzunar, executand calcule artmetice simple si comparatii, la o viteza foarte mare