| MasterGamer1995 a întrebat:

Ce e cu sistemul de educatie in Romania? Ma refer, in primul rand la profesori!
Fratele meu este in clasa a V-a si face TIC(Un fel de informatica, dar la gimnaziu).
Are o profesoara, nu dau nume. LE DA SA LUCREZE "CA TEMA" FARA MACAR SA FI INVATAT IN CLASA SUBIECTE DE BACALAUREAT! Am cautat pe internet pentru el si nu am gasit lucrurile pe care nu le stia. Eu nu prea stiu sa explic prea bine. In fine, un ex este siteul www.competentedigitale.ro
Va rog sa ma lamuriti si pe mine ce s-a intamplat cu profesorii astia...

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

S-a intamplat ca europa si tot sistmeul este supus unei idei de a preda cat mai mult ca asa e cerinta pe piata. Se vrea ca toata lumea sa faca programare, curand o sa faca si la clasele 1-4.
E adverat ca e acolo e de liceu, nu neaparat de bac.
Sfatul meu: eu zic sa cercetezi si tu situatia. Nu merge pe ideea ca el a zis acasa xyz, cine stie daca nu cumva pierde el vremea la scoala. Roaga un parinte ceva sa mearga sa discute cu profesorul, sa vedeti exact ce se face la ora. Ca poate el sta pe telefon, vine acasa, se plange. Sau alt context.
PS: Ce e pe acel site nu e tic, e programare in sql sau cpp/pascal.
Eu zic sa te interesezi, deci asta e cel mai bine. Ca eu nu cred ca profesorul da chiar asa ceva, adica putea sa dea si chineza asa. Sa nu exageram inainte de lucruri concrete. Poti sa ma anunti daca ai aflat ceva.

| MasterGamer1995 explică (pentru sltlp):

Nu vreau sa te deranjez, de obicei mai trec pe la scoala pe la ei si vorbesc cu gardianul(ne cunoastem, am fost elev la acelasi liceu cu fratele meu, care acum e in clasa a V-a)
Prima data, el nu a spus nimic(la inceputul anului scolar), geamul era deschis si se auzea profesoara cum tipa la copii si striga "patru" in sus, "patru" in jos.
Am auzit, cand erau pe la sfarsitul orei sa faca Fisa A, arhiva 2010, din toate zilele de pe siteul competentedigitale.ro
Eu mai auzisem de acel site, dar credeam ca e o gluma a profesoarei.
A venit acasa si m-a intrebat cum face un printscreen. Si am mers si i-am aratat. Si am vazut ca era deschis un subiect din 2010.
Deci, nu cred ca nu e real. El invata bine, in SEM 1 i-a iesit media generala 10 curat.

| sltlp a răspuns (pentru MasterGamer1995):

Foarte bine, totusi... pune un parinte sa vorbeasca... sa vezi care e situatia, nu ce se aude de la geam. Sau vedeti cu diriginta, ce spune, la sedinte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa se intample, prost platiti, prost pregatiti. Mai ales in domeniul asta tehnic cine sa mai stea la catedra pentru 1000 ron cand poate castiga triplu fara niciun efort si stres. Asa ca la catedra raman cei mai slabi