| SivanCosmin a întrebat:

Ce e mai bine sa imi iau sa nu imi mai mearga jocurile in reluare o placa video mai buna sau un procesor mai bun?

14 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Cand vine vorba de gaming, o placa video este cea mai importanta componenta, urmand procesorul, si memoria ram. Poate imi spui si ce prcesor / placa video si cata memorie ram ai sa stiu ce este de schimbat la pc-ul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

RAM e principala chestie in gaming > minimum 4 gb ram merge orice joc perfect
placa video > vreo 2 gb
procesor > oricare da sa dai macar 300-400 lei pe el

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"RAM e principala chestie in gaming > minimum 4 gb ram merge orice joc perfect", poti sa ai si 32 de gb de ram. degeaba daca nu ai o placa video calumea sau un procesor bun. si unde ai vazut tu 4? de 2 ani deja, multe jocuri cer 8 gb de ram la "perfect".

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Jocurile care cer 4 gb merg bine si pe 2 (stiu din experienta) plus ca nu are lumea atatia bani sa-si ia ram de 16 gb (este si d`ala dar totusi ii zic sa aiba si bani de el)
Lumea ar fi un loc mai bun dacă oamenii ar asculta cu intenţia de a înţelege în loc să asculte cu intenţia de a răspunde (asa a zis un tip smecher).
Procesorul e degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

16 e exagerat, daca nu ai treaba cu modificat video si altele. 8 e perfect. 2 placute X 4gb si gata.

| SivanCosmin explică (pentru anonim_4396):

Am procesor Intel pentium CPU G620 2.6 GHz 4 GB Ram si placa vide AMD Radeon HD 5670 1 GB... E mai bine sa imi iau placa video de 2 GB si sa am 6 GB Ram sau sa imi iau un procesor i5 si tot cu 4 GB Ram?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SivanCosmin):

Procesorul e varza rau ala care il ai dar un i5 e de minune, de placa video nu stiu daca e buna sau nu aia care zici tu ca nu le am cu AMD, doar cu Nvidia laughing. mai bine ia un procesor bun, si lasa rami aia. oricum aia nu costa cine site ce, cand mai dai de niste bani, mai pui o placuta de 4 gb, sau daca nu ai destule sloturi, pui 2 de 4 si ai scapat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

App la procesorul ala iti trebuie si o placa de baza care sa suporte asa ceva. asa ca ai grija sa le ai pe toate copatibile sa nu dai banii aiurea

| SivanCosmin explică (pentru anonim_4396):

Daca am socket 1155 imi va merge orice place de socket 1155? adica decat dupa acest criteriu trebuie sa ma uit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SivanCosmin):

Daca ai socket 1155 va merge orice procesor care are acel socket, dar pentru placa video trebuie sa te uiti sa aiba acelasi PCI express

| TwiSt1997 a răspuns:

Hmmmm...un procesor.Nici placa nu e stralucita, dar in prim plan e procesorul. Eventual iti iei o plava video mai tarziu.In gaming, ordinea e:placa video, procesor, ram.

| z99fun a răspuns:

Ambele

| DroGatu23 a răspuns:

Un procesor mai bun deoarece iti proceseaza jocurile si iti merg mai repede